Jak wyjść ze spirali zadłużeń

Jak wyjść ze spirali zadłużeń

Łatwa dostępność kredytów krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek sprawiła, że coraz więcej polaków popada w zadłużenie. Zaciągając kredyt, nie bierzemy pod uwagę tego, że za jakiś czas wskutek nieszczęśliwych wydarzeń nasza sytuacja może się pogorszyć. Zbyt lekkomyślnie podchodzimy też do brania kolejnych pożyczek i nie zastanawiamy się, czy nas na to stać. Tak właśnie rodzi się spirala zadłużeń, która jest problemem kilku milionów Polaków. Co to jest spirala zadłużeń i jak z niej wyjść? Podpowiadamy.

Czym jest spirala zadłużeń?

O spirali zadłużeń możemy mówić w momencie, gdy ktoś zadłużył się tak bardzo, że nie jest w stanie poradzić sobie ze spłatą comiesięcznych rat pożyczek, chwilówek i kredytów. Spirala zadłużeń w pewnym sensie więzi człowieka i tworzy przestrzeń, z której z dnia na dzień coraz ciężej się jest wydostać. Osoba zadłużona zaczyna mieć nie tylko problemy finansowe, ale także zawodowe i rodzinne. Zadłużenie zaczyna tak silnie wpływać na życie człowieka, że znajduje się on w sytuacji, z której bardzo trudno wyjść a kwota długu jest zdecydowanie wyższa niż możliwości finansowe tej osoby.

Niestety, w większości przypadków do takiej sytuacji dopuszczamy my sami i na własne życzenie. Przez to, że w bardzo łatwy sposób możemy zaciągać pożyczki w parabankach, zapominamy o zdrowym rozsądku i nadmiernie się zadłużamy, przez co bardzo łatwo jest wpaść w spiralę. Często o tym, że mamy problem, zdajemy sobie sprawę w momencie, gdy jest już naprawdę bardzo źle. Aby do tego nie dopuścić, nie możesz wypierać tego problemu ze swojej głowy, ponieważ będzie się on tylko pogłębiał.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

O wiele większą szansę na wyjście z zadłużenia masz w momencie, gdy w porę zareagujesz. Nie możesz czekać ponieważ problem sam się nie rozwiąże, a może stać się jedynie jeszcze większy. Jeśli będziesz zwlekać to takie rozwiązania jak konsolidacja i negocjacje z wierzycielem mogą już nie wchodzić w grę. Przede wszystkim musisz ustalić jasny plan działania, który pomoże Ci wyjść z zadłużenia. Zastanów się, co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację i w porę zareaguj. Postaraj się też ograniczyć wydatki na zbędne rzeczy i poszukaj dodatkowych źródeł dochodu. Podejmując pierwsze kroki, łatwiej będzie Ci zrobić kolejne i szybciej uda Ci się wyjść ze spirali długów.

Dodaj komentarz