Jak wyczyścić zamszowe buty

Jak wyczyścić zamszowe buty

Zamszowe buty prezentują się bardzo ładnie, jednak jest to materiał, który wymaga wyjątkowego traktowania. Jeśli chcesz, aby Twoje zamszowe buty znów wyglądały pięknie, koniecznie poznaj kilka sposobów na ich czyszczenie.

Sposoby na wyczyszczenie zamszu

Prawidłowe czyszczenie zamszu nie jest niczym trudnym, jednak należy wiedzieć jak to robić. Oto najlepsze sposoby na czyszczenie zamszowych butów:

Czyszczenie zamszu gumką do mazania

Zwykła, biała gumka do mazania może stać się specjalistycznym narzędziem do czyszczenia zamszowych butów. Dzięki niej usuniemy zaschnięty brud np. błoto. Należy jedynie pamiętać o tym, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnej struktury materiału.

Czyszczenie zamszu skórką od chleba

Skórka od chleba działa na zamsz podobnie jak gumka do mazania. Z jej pomocą możemy w delikatny sposób pozbyć się zabrudzeń z materiału i odświeżyć wygląd obuwia. Buty należy pocierać wewnętrzną częścią skórki. Po wszystkim wystarczy otrzepać buty z okruszków.

Czyszczenie zamszu szczoteczką

Istnieją specjalne szczoteczki do mycia zamszu jednak z powodzeniem można zastąpić je zwykłą szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. Nie tylko zaoszczędzimy, ale zyskamy podobny efekt, czyli odświeżenie materiału.

Czyszczenie zamszu na mokro

Zamsz nie lubi zbyt dużego kontaktu z wodą, dlatego unikaj całkowitego zanurzania takich butów w wodzie. O wiele lepiej sprawdzi się wilgotną ściereczką, którą delikatnie przetrzesz buty z kurzu i pozbędziesz się plam.

Czyszczenie zamszu pilnikiem do paznokci

Z upływem czasu i podczas częstego korzystania z butów zamszowych ich materiał może zacząć się świecić, a charakterystyczny meszek zniknie. Jeśli tak się stanie, możesz mu przywrócić dawny blask za pomocą pilniczka do paznokci. Wystarczy, że zaczniesz pocierać nim zniszczoną część, a włoski powinny znów się pojawić i odzyskać dawny wygląd. Pamiętaj jednak o tym, aby robić to bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć zamszu!

Czyszczenie zamszu talkiem

Jeśli Twoje zamszowe buty miały kontakt z deszczem i bardzo przemokły to możesz je posypać talkiem. Tak potraktowane buty pozostaw do wyschnięcia i po wszystkim strzep nadmiar talku i wyczesz go spomiędzy włosków szczoteczką do zębów.

Dodaj komentarz