Co zabrać ze sobą w góry – lista najważniejszych rzeczy

Co zabrać ze sobą w góry – lista najważniejszych rzeczy

Polacy z roku na rok coraz chętniej i częściej podróżują. Jednym z naszych ulubionych kierunków są góry. Zarówno te Polskie, jak i zagraniczne. Jednak wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania i spakowania kilku rzeczy, które będą niezbędne podczas wycieczki. Zobacz co zabrać ze sobą w góry, aby Twoja podróż była komfortowa i przede wszystkim bezpieczna.

Rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry

Wytrzymały plecak

To właśnie w nim będziesz trzymać cały niezbędny ekwipunek. Dlatego ważne jest, aby wybrać wytrzymały model, odporny na złe warunki atmosferyczne. Podczas wyboru plecaka w góry stawiaj przede wszystkim na jego jakość i pojemność, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd.

W wyposażeniu plecaka powinny się znaleźć takie rzeczy jak:

 • latarka
 • apteczka
 • mapa
 • raki
 • jedzenie i napoje
 • telefon
 • latarka czołowa
 • zapałki lub zapalniczka
 • zestaw narzędzi lub scyzoryk
 • koc termiczny
 • kompas
 • dokumenty
 • worki foliowe

Wygodne buty

Górskie wycieczki potrafią trwać cały dzień, dlatego niezbędne mogą okazać się wygodne buty do chodzenia po trudnych terenach. Zrezygnuj z trampek na rzecz wodoodpornych, wiązanych butów, które ochraniają kostki. Zwróć też uwagę na ich podeszwę, musi być antypoślizgowa, aby chodzenie po oblodzonych ścieżkach nie stanowiło dla Ciebie niebezpieczeństwa.

Odpowiedni strój

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i bardzo szybko się zmienia. Pakując walizkę w góry, koniecznie zabierz ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, bluzę lub polar, spodnie trekkingowe lub wygodny dres, ciepłe skarpety i bieliznę, podkoszulki. W przypadku zimowego wyjazdu niezbędne będą rękawiczki, czapka, szalik i ciepła wygodna kurtka, a podczas lata okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem i krótkie spodenki. Podczas pobytu w górach stawiaj przede wszystkim na wygodę i dopasowanie ubrania do pogody, która panuje za oknem. Lepiej jest zrezygnować z obcisłych jeansów, które będą Ci tylko sprawiały dyskomfort podczas wędrówek.

Bezpieczeństwo w górach

Góry, mimo że zachwycają swoim wyglądem, mogą być także niebezpieczne. Należy o tym pamiętać, wybierając się na górskie szlaki, a także odpowiednio się przygotować. Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przed, jak i podczas wyprawy jest pogoda. Ta potrafi zmienić się zaledwie w kilkanaście minut. Jeśli planujesz przez cały dzień zdobywać szczyty, to upewnij się, że pogoda będzie Ci sprzyjać. Nie wybieraj się w podróż, jeśli jest prawdopodobieństwo ulewnego deszczu a co gorsza burzy. Korzystaj tylko z wiarygodnych prognoz pogody, które pokazują na bieżąco sytuację pogodową w danym miejscu.

Powinieneś także mierzyć siły na zamiary. Chodzenie po górach to wbrew pozorom duży wysiłek fizyczny, na który trzeba być przygotowanym. Jeśli masz średnią kondycję i wspinasz się pierwszy czy drugi raz, to nie decyduj się na trudne szlaki, które wymagają doświadczenia i siły. Trasę dopasuj do swoich możliwości. Staraj się zawsze chodzić na wędrówki w towarzystwie, w razie wypadku szybciej uzyskasz niezbędną pomoc.

Przed podróżą zapisz sobie wszystkie niezbędne numery alarmowe i naładuj telefon. W momencie, gdy coś się wydarzy, będziesz mógł zawiadomić pomoc.

Dodaj komentarz