Klienci salonów fryzjerskich borykają się z różnymi problemami. Kobiety narzekają na słabe końcówki, gęstość włosów, czy też rodzaj (proste lub kręcone). Najwięcej kobiet ma problem ze zbyt grubymi, czy też gęstymi włosami. To właśnie z myślą o nich wynaleziono degażowanie. Ponadto w salonach fryzjerskich stosuje się tą metodę, aby krótkie fryzury mogły dać się postawić, a tym samym układały się lepiej.
Jak wykonuje się zabieg degażowania włosów?
Zabieg degażowanie (inaczej efilowania) wykonuje się przy użyciu specjalnych nożyczek – degażówek. Wyposażone są one w ząbki (grzebyczki) z jednej strony, natomiast z drugiej strony posiadają proste ostrze, poprzez co przerzedzają włosy, tym samym nie tnąc ich w prostej linii. Grzebyczki, o których mowa powodują, iż włos początkowo załamuje się, a następnie łamie. Łatwo zauważyć, iż degażówki nie tną, lecz przełamują włos, co jest kontrowersyjne dla amatorów dbania o zdrowie, jak i o kosmetykę głowy.
Degażowanie a cieniowanie
Zabieg degażowania włosów jest niekiedy mylony z ich cieniowaniem. Jako różnicę występującą między tymi dwoma zabiegami jest przerzedzane włosów na całej ich długości, natomiast w przypadku cieniowania przerzedzeniu poddawany jest jedynie niewielki obszar. Nożyczki-degażówki łamią włosy w taki sposób, aby je przerzedzić, natomiast zwykły sprzęt fryzjerski tylko je przecina. Jest to dość ważny czynnikiem wybierając technikę w salonie fryzjerskim.
Innymi sposobami na efilowanie włosów jest ich pikowanie. W tym przypadku czasem używa się alternatywnie brzytwy lub noża chińskiego. Tego rodzaju techniki są mało znane i coraz częściej wypierane przez nowoczesne techniki fryzjerskie uznawane za skuteczniejsze. Jednakże występuje niewielka liczba fryzjerów, posługujących się bardzo dobrze zróżnicowanymi metodami i technikami.
Opinie o degażowaniu
Klienci salonów fryzjerskich, w których jest wykonywana metoda profesjonalnego degażowana są bardzo zadowoleni z tej techniki. Włosy po efilowaniu lepiej się układają oraz szybciej schną po myciu. Ponadto ich pielęgnacja jest prostsza w związku z ich mniejszą objętością. Zabieg powoduje większy komfort noszenia wymarzonej fryzury.
Jedyną wadą może być większa predyspozycja do niszczenia się włosów. Włos, który się łamie podczas degażowania gorzej radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, w związku z czym można zaobserwować nagłe pogorszenie się wyglądu fryzury w pierwszych tygodniach jej noszenia.
Nie jest polecane efilowanie przy kręconych włosach, gdyż efekt może być odwrotny do naszych oczekiwań, przy zmianie spirali skrętu. Jeśli chodzi o krótkie fryzury to lepiej wyglądają, a także są lżejsze i same się układają.