Czy warto zadłużać się żeby wyjechać na wakacje?

Czy warto zadłużać się żeby wyjechać na wakacje?

Wakacje to często najlepszy czas w roku i każdy chciałby spędzić je jak najlepiej. Nie zawsze jednak pozwalają na to względy finansowe. W związku z tym coraz częściej Polacy decydują się na zaciąganie kredytów i pożyczek na wyjazdy, a biura podróży umożliwiają kupowanie wycieczek na raty. Jednak czy jest to dobra decyzja? Czy warto zadłużać się żeby wyjechać na wakacje?

Jeśli myślisz nad zadłużeniem się żeby wyjechać na wakacje, zastanów się dwa razy

Podjęcie tak poważnej decyzji jak zaciągnięcie nowego zobowiązania nigdy nie powinno być podejmowane spontanicznie. Wakacje są świetnym sposobem na wypoczynek i doładowanie baterii, ale priorytetem zawsze powinny być rzeczy takie jak opłata rachunków i obecnych zobowiązań. Dlatego też należy się zawsze dobrze zastanowić, czy na pewno będzie się w stanie spłacać zaciągniętą pożyczkę i czy rzeczywiście jest ona potrzebna. Być może istnieje inna alternatywa. Żeby wakacje były ciekawe i dobrze spędzone, nie trzeba wydawać fortuny. Rezygnacja z pięciogwiazdkowego kurortu na rzecz innej formy wypoczynku może wciąż pozwolić na świetną zabawę przy jednoczesnym uniknięciu zadłużenia.

Oszczędności na wakacjach

Jest kilka sposobów, które mogą zmniejszyć koszta wycieczki i tym samym zniwelować lub chociaż zmniejszyć potrzebną kwotę. Oszczędzać można na przykład na podróżowaniu, poprzez polowanie na tanie bilety samolotowe bądź podróżowanie z większą ilością osób, dzięki czemu można rozłożyć koszta paliwa. Przy wyborze zakwaterowania zamiast korzystać z hoteli i pensjonatów możemy oszczędzić decydując się na wynajem domu lub pokoju na krótki okres od osoby prywatnej. Na szczęście w Internecie dostępne jest całe morze takich ofert. Jeśli ktoś ma taką możliwość, często opłacalne mogą okazać się wakacje last minute. Nie jest to oczywiście dla każdego, ponieważ trzeba być gotowym do wyjazdu niemal w każdej chwili.

Zadłużaj się z rozumem

Być może pożyczka to jedyna możliwość odwiedzenia twojego wymarzonego miejsca i stwierdziłeś, że jesteś w stanie ponieść jej koszta. Zanim jednak cokolwiek podpiszesz, zadbaj, aby było dla ciebie korzystne. Zwróć uwagę na oprocentowanie pożyczki lub kredytu i uważaj na ukryte koszta. Z rozwagą wybierz, na ile rat rozłożona ma być pożyczka tak, aby raty nie przekraczały twoich możliwości. Nie wybieraj pierwszej lepszej oferty, a rozważ jak największą ich ilość. Kredyt lub pożyczka na wakacje powinna być absolutną ostatecznością, jeśli nie ma innego wyjścia. Na pytanie czy warto zadłużać się żeby wyjechać na wakacje każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Dodaj komentarz