Czym są okna energooszczędne?

Czym są okna energooszczędne?

Wydatki na ogrzewanie zwłaszcza zimą potrafią poważnie nadwyrężyć budżet domowy. Aby temu zapobiec ludzie ocieplają domy, wymieniają drzwi i wybierają najlepszy system ogrzewania. Warto zastanowić się nad specjalistycznymi oknami.

Co to znaczy energooszczędne?

Okno energooszczędne nie ma określonej definicji. Można przyjąć, że jest to konstrukcja, która minimalizuje utratę energii cieplnej z wnętrza budynku. Najnowocześniejsze produkty potrafią pozyskiwać energię słoneczną wykorzystując ją do doświetlania i dogrzewania pomieszczeń.

W jaki sposób ucieka najwięcej ciepła?

Przenikanie i nieszczelność to dwa główne powody wysokiej utraty ciepła. Przenikanie polega na tym, że szyba dużo cieńsza niż ściana wypuszcza wyższą temperaturę na zewnątrz. Działa to tak że w drugą stronę i światło słoneczne, które przez nią przenika nagrzewa pomieszczenie. Co latem może okazać się poważnym minusem. Nieszczelność natomiast wynika z budowy okna. Najwięcej ciepła ucieka w miejscach, gdzie szyba jest połączona z ramą. Warto wziąć pod uwagę też sposób w jaki okno zostało zamontowane w ścianie.

Jak wygląda konstrukcja okna?

Budowa okna energooszczędnego nieco różni się od tradycyjnego. Składa się z potrójnej szyby zespolonej pokrytej powłoką nisko-emisyjną. Pomiędzy poszczególnymi taflami znajduje się gaz szlachetny. Taka budowa zmniejsza współczynnik przepuszczalności tak zwane Ug. W jakościowych produktach wynosi on 0,5 (W/m2x2). Jest o połowę mniejszy niż standardowo. Te okna wymagają mocniejszej konstrukcji ram ze względu na większy ciężar. Ramka dystansowa najczęściej wykonana jest z aluminium lub tworzyw sztucznych. Dlatego, że ten element jest najbardziej narażony na utratę ciepła. Niektórzy producenci dodatkowo stosują pogłębione wyżłobienie profilu.

Jak wygląda specjalistyczny montaż?

Niestety, aby okno odpowiednio spełniało swoją funkcję wymaga specjalistycznego montażu. Stolarkę obsadza się przy pomocy trzech warstw. Piankę montażową – która wygłusza dźwięki oraz izoluje ciepło otaczają dwie warstwy. Od wewnątrz taśma paroszczelna a od zewnątrz taśma wodoodporna. Jest to bardzo ważne dlatego, że taka konstrukcja ogranicza mostki termiczne.

W ścianach jednowarstwowych okno musi być zamontowane w połowie muru. Jeżeli dom jest już ocieplony a warstwa ma minimum 20 cm to okno umieszcza się przed ścianą nośną, w ociepleniu na specjalnych ramach instalacyjnych.

Okna energooszczędne są dużo droższe od standardowych. Na dodatek przy montażu wymagają doświadczonych specjalistów. Warto jednak zastanowić się nad inwestycją w nie. Zwłaszcza jeśli reszta domu jest już zabezpieczona przed utratą ciepła. Pozwoli to na oszczędności w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz