Czy warto oglądać filmy, które motywują do działania?

Czy warto oglądać filmy, które motywują do działania?

W ostatnich latach coraz większej popularności nabiera temat motywacji i tego, jak ją uzyskać. Filmy motywacja to słowa, które od pewnego czasu często występują w połączeniu ze sobą. Kiedy odczuwamy brak chęci i sił do działania, a ruszenie się i zrobienie czegokolwiek wydaje się ogromnym wyzwaniem, filmy z dobrym przesłaniem mogą być dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby zabrać się do działania.

Filmy, które motywują

Filmy motywujące to pojęcie, które można różnie interpretować. Do tej kategorii można zaliczyć zarówno krótsze bądź dłuższe filmy publikowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych „trenerów rozwoju osobistego” na serwisach typu YouTube, ale także pełnometrażowe filmy fabularne bądź dokumentalne, które niosą za sobą motywujące do działania przesłanie. Każda z tych opcji ma zarówno plusy, jak i minusy.

Filmiki stworzone wyłącznie w celu pobudzenia do działania i przekazania wiedzy na temat rozwoju i motywacji zawierają bardziej konkretną wiedzę, są też bardzo często dostępne bezpłatnie. Nie trafiają jednak one do wszystkich. Wielu osobom mogą się wydawać przerysowane i przesadzone, a także zamiast pobudzać do działania jedynie nudzić.

Z kolei filmy fabularne bądź dokumentalne, chociaż rzadko tworzone z konkretnym celem zmotywowania odbiorcy, często mogą mieć taki efekt w wyniku poruszanych w nich tematów. Widok bohatera, który pokonuje liczne przeciwności losu na drodze do sukcesu może dać niektórym dokładnie taki impuls, którego potrzebują do działania. Zwłaszcza, jeśli jest to bohater, z którym dana osoba może się zidentyfikować.

Gatunek nie gra roli – filmy motywacja

Mogłoby się wydawać, że tylko bardzo wąski zakres filmów może mieć działanie motywujące. Wszystko jednak zależy od danej osoby. Niektórych mogą motywować dramaty, innych komedie czy nawet horrory. Są też filmy uniwersalne, które podbudowują duchowo niemal każdego widza. Do takich dzieł często zalicza się film już zasadniczo kultowy – „Rocky” i jego liczne kontynuacje. Główny bohater to bokser, który startuje z pozycji przegranego, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu pnie się na szczyt. Jest to stosunkowo prosta historia, którą wiele osób jest w stanie przełożyć na własne doświadczenia i również zmotywować się do działania. Nawet z filmów pozornie mniej ambitnych, jak znany i lubiany „Forrest Gump”, można wynieść inspirującą wiadomość, że nic nie jest niemożliwe, jeśli człowiek mocno się postara.

Filmy motywacja to połączenie, które działa doskonale. W wielu dziełach kinematografii można wychwycić morały, które pozostaną z widzami na dłużej i zmotywują do działania, a nawet pozornie banalne filmiki motywujące w Internecie mogą mieć pozytywne efekty.

Dodaj komentarz