Od jakich języków warto rozpoczynać przygodę z programowaniem

Od jakich języków warto rozpoczynać przygodę z programowaniem

Programowanie to nie tylko bardzo dochodowa praca, ale także dla wielu osób hobby i coś, co sprawia im przyjemność. Dlatego też tak wiele osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z tą tematyką. Języków programowania jest jednak bardzo dużo i zdecydowanie się na któryś może być bardzo trudne. Jest to o tyle istotne, że wybranie niewłaściwego języka może zniechęcić do programowania i sprawić, że stracimy zainteresowanie. Wobec tego od jakich języków warto rozpoczynać przygodę z programowaniem?

Python

Python to jeden z najczęściej polecanych początkującym języków programowania. Nic w tym dziwnego – nie dość, że jest on stosunkowo łatwy do nauczenia się, to jeszcze jest on powszechnie wykorzystywany. Co to oznacza?

Po pierwsze, znalezienie wysokiej jakości kursów i poradników nie powinno być dużym problemem, a i sama nauka nie będzie drogą przez mękę. Ponadto w momencie, kiedy osiągniemy już kompetencję w Pythonie, nie musimy wcale przechodzić do trudniejszych i bardziej skomplikowanych języków – programiści znający dobrze Pythona są bowiem zarówno cenieni, jak i potrzebni.

Java

Śmierć Javie przepowiadano już wielokrotnie, a mimo to ten dość już wiekowy język programowania dalej żyje i ma się świetnie, a obeznani w nim programiści mogą zarobić krocie.

Kiedyś krytykowano go za zbyt dużą ilość kodu potrzebną nawet do napisania bardzo prostych poleceń, ale na szczęście zmieniła to Java 9. Ta wersja uczyniła kodowanie w Javie znacznie przyjemniejszym i przejrzystszym.

Warto wspomnieć, że Java cały czas jest ulepszana i aktualizowana. Wspomniana została już Java 9, ale istnieje także Java 10 i 11. Nie jest więc tak, że ten język został porzucony.

Javascript

Jeśli przeszukamy oferty pracy dla programistów, jest spora szansa, że to właśnie na osoby znające doskonale Javascript będzie największe zapotrzebowanie. Dlaczego? Javascript stanowi podstawę współczesnych stron internetowych, a stron internetowych powstają ogromne ilości i nie zapowiada się, aby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić.

Co bardzo istotne dla początkujących, Javascript jest językiem stosunkowo łatwym do nauczenia się, przynajmniej w kwestii podstaw. Jeśli będziemy chcieli zyskać przewagę nad konkurencją, to oczywiście zostanie prawdziwym ekspertem z zakresu Javascript wymagało będzie sporo nauki i zdobycia praktycznego doświadczenia.

Ciężko mówić o czymś takim jak łatwe języki programowania, ponieważ każdy z nich i tak wymaga sporo zaangażowania i czasu. Jednak to właśnie te trzy języki powinny sprawić najmniej problemów osobom początkującym.

Dodaj komentarz