3 wieloryby profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego

3 wieloryby profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego

Wyleczyć chorobę układu sercowo-naczyniowego nie jest możliwe! Istnieją tylko nieliczna ilość chorób sercowych, które poddają się wyleczeniu: kilka rodzajów zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia etiologii (przyczyny) wirusowej. Wszystkie inne nie. Arterialna hipertensja nadal trwa, po prostu normalizuje się ciśnienia z pomocą leków, a choroba wieńcowa nie znika, choć ataki dusznicy bolesnej ustępują po leczeniu. Po zaprzestaniu brania leków symptomy nawracają. Dlatego tak ważne jest najwcześniejszy początek działań profilaktycznych, nawet u osób, u których rozpoznano chorobę układu sercowo-naczyniowego, bez względu na ciężkość formy.

Regularne trenowania

Treningi to fundament zdrowego sposobu życia. Nawet chore, oczekujące przeszczepu serca powinni trenować 2 razy dziennie. Oczywiście, dla nich zalecane jest lekki spacer lub lecznicza gimnastyka, a w cięższych wypadkach prosto przemieszczenie po pokoju. To w razy zwiększa szansę na przeżycie oczekującego na operację pacjenta.
Podejście do trenowań bardzo proste codzienne albo 4-5 razowy, trwałością 20-30 min bez przerwy, intensywności, przy której wynika lekki brak tchu i nieznaczne zmęczenie. Można chodzić po mieszkaniu czy na miejscu. Po pewnym czasie, jeżeli nie ma bezpośrednich przeciwwskazań lekarskich, można kombinować spacer z lekkim bieganiem. Obowiązkowo startować od chodzenia, a bieg trwa nie dłużej 5 min. Także to mogą być trening na basenie albo w siłowni.

Otyłość
Walką z nadwagą lepiej prowadzić razem dietetykiem. Samodzielnie poprawnie zbilansować swoją dietę bardzo ciężko, nie zważając na miliony porad i poradników. Trzeba brać pod uwagę nie tylko podstawowe parametry ciała — waga, wzrost — ale i indywidualne cechy wymiany materii. Rozpowszechniony formuły wyliczenia dobowego zapotrzebowania kalorii bardzo uśrednione i mogą błędnie wyliczać u osób starszych, bardzo otyłych czy z zaburzeniami ogólnymi. Tym bardziej że jedzenie powinno zawierać niezbędną koncentrację witamin i mikroelementów, a samo dietę trzeba cały czas przeliczać przy odchudzaniu czy zmianie trybu życia, czy treningów.

Palenie
Niestety, ale jeśli palącemu tłumaczyć o szkodzie palenia, to po konwersacji on zapali kolejny papieros. Dylemat polega na tym, że pieszemu wystawiają mandat, jeżeli przekręca drogę w nie ustalonym dla tego miejscu, żeby chronić jego, a trującym siebie i otoczenie — nie. Wygląda, że człowiek sam dokonuje wyboru. Choć należy pamiętać, że nie istnieje udowodnionych badaniami korzyści ani od palenia, ani od spożywania alkoholu.

Dzisiejsza farmaceutyka oferuje ogromną liczbę środków dla leczenia prawie każdej choroby układu sercowo-naczyniowego, a chirurgia dysponuje różnymi metodami i nowoczesnym sprzętem. Czasami one w połączeniu osiągają fantastycznych wyników. Nawet w tych, niestety, nielicznych wypadkach ogólne metody profilaktyki zabezpieczają długą remisję i wielokrotnie zmniejszają ryzyko zgonu.

Dodaj komentarz