Żywienie psów – na co zwracać szczególną uwagę

Żywienie psów – na co zwracać szczególną uwagę

Psy dla prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniego żywienia, które powinno się opierać na trzech głównych składnikach odżywczych: białku, węglowodanach i błonniku. Każdy z nich powinien być dostarczany we właściwej ilości i formie.

Zacznijmy więc od białka. Głównym jego źródłem powinno być mięso, biały ser oraz jajka.
Bezpieczniej jest by nasze zwierzęta jadły mięso gotowane, surowe można podawać jedynie wtedy, gdy jest ono świeże. Trzeba też pamiętać, że chodzi tu o prawdziwe mięso a nie różnego typu podroby. Te ostatnie bowiem cechują się małą zawartością wapnia i dużą fosforu. To jest powód dla, którego podroby nie są dobrym pożywieniem dla młodych osobników będących na etapie wzrostu. Mięso może być w psiej diecie czasami zastępowane białym serem z uwagi na to, iż stanowi bogate i pełnowartościowe źródło białka. Podobnie zresztą jak wspomniane jajka, które mogą z powodzeniem zagościć na stałe w diecie tych zwierząt. Dodatkowo zjadając żółtko psy otrzymują też porcję nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry oraz układ oddechowy. Nie należy podawać surowego białka z uwagi na substancje, które niszczą witaminy należące do grupy B. Najlepiej przed podaniem jajka, ugotować je na twardo, po czym nie obierając rozgnieść i dać do zjedzenia. Psy jedząc jajka razem ze skorupą otrzymują dodatkowy zastrzyk tak potrzebnego im wapnia.
Ostatnim z produktów, który może dostarczać białka jest mleko. W jego skład wchodzi również laktoza (cukier mleczny) oraz tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre psy po przekroczeniu 2 miesiąca życia, gdy już odstawione są od suki mogą przestać trawić laktozę. Można to poznać po tym, że zwierzęta po spożyciu mleka dostają biegunki. Takie osobniki nie powinny spożywać mleka słodkiego. W sytuacji gdy owa biegunka jest czymś sporadycznym to po jej ustaniu należy odstawić mleko na tydzień. Błędem jest gdy ktoś podaje zwierzęciu z biegunką mleko mające w jego mniemaniu pomóc w odtruciu organizmu. Tymczasem sprawia ono, że objawy rozwolnienia nasilają się jeszcze bardziej.

Oczywiście są i takie psy, które nie mają żadnych problemów ze spożywaniem mleka i stanowi ono dla nich dobry pokarm. Nie należy traktować go jako napoju i zastępować nim wody, trzeba też pamiętać by nie stało ono w misce zbyt długo, najlepiej by było to maksimum 15 minut. Psy nie trawiące laktozy zazwyczaj mogą spożywać kefiry, jogurty, mleko kwaśne i kefiry z uwagi na to, ze cukier ten jest w tych produktach obecny w śladowych ilościach.

Wszystkie wspomniane produkty stanowiące źródło białka powinny być obecne w każdej racji żywnościowej w ilości od 1/3 do 1/2 całości. Należy pamiętać, że wszelkie wędliny z uwagi na zawartość konserwantów i przypraw nie powinny być podawane zwierzętom. Zaszkodzić mogą im także pokarm smażony i tłuszcz używany do tego celu.

Jeśli chodzi o węglowodany to zapewniają one psom odpowiedni zasób energii. Ich źródłem mogą być: ryż, makarony, pieczywo, kasze, zbożowe płatki i ziemniaki. Ryż najlepiej podawać w formie kleiku, pozytywnie wpływa na układ pokarmowy stąd powinny spożywać go szczególnie zwierzęta mające z nim jakieś problemy. Kasza jest dużo bardziej trudna do strawienia dlatego najlepiej wybierać jej drobne odmiany. Przy podawaniu ziemniaków należy pamiętać by je rozgotować i zrobić z nich puree. Skrobia w nich zawarta działa osłonowo na jelita.

Ale białka i węglowodany to nie wszystko. Dlatego prawidłowo odżywiane psy muszą dostawać również warzywa, a konkretnie marchewki, pietruszki, buraki ćwikłowe, groszek i selery. I je również należy podawać odpowiednio je ścierając po ugotowaniu. Psy czasami jedzą też trawę by dostarczyć organizmowi zawartego w niej błonnika co wpływa na lepsze trawienie. Gdy zwierzęta jedzą jej dużo może to być symptomem niestrawności. Pies chce w ten sposób spowodować wymioty by wydalić to co mu zaszkodziło.

Jedzenie w misce nie powinno pozostawać przez dłuższy okres czasu. Trzeba je wystawiać tylko o określonych godzinach na około 15-20 minut. Woda natomiast powinna być stale obecna w pobliżu zwierzęcia.

Dodaj komentarz