Szeroki wybór zajęć w przedszkolu

Szeroki wybór zajęć w przedszkolu

Kiedy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, stoi przed nim mnóstwo nowych wyzwań. Pierwsze dni w przeszkolu, w nowym miejscu, z nowymi opiekunami, wśród nieznanych sobie jeszcze dzieci. Tego typu wrażenia są niezbędne dla dziecka, by nabierało doświadczeń i uczyło się reagowania w nowych sytuacjach.

Przedszkola dysponują szerokim zakresem zajęć obowiązkowych i zajęć pozalekcyjnych. Odbywają się one na terenie przedszkola. Są także niezależne placówki prowadzące zajęcia dodatkowe, do których dziecko należy dowieźć po pobycie w przedszkolu. Zapisując dzieci na zajęcia dodatkowe należy podjąć odpowiedzialną decyzję, uzależniając ją od predyspozycji dziecka, jego skupienia, koncentracji, wytrzymałości, możliwości czasowych (dojazdy, korki w miastach,długość trwania zajęć). Należy także koniecznie zwrócić uwagę na to, czy uczestniczenie w zajęciach nie dzieje się kosztem rodziny. Konsekwencją dobrej decyzji będzie radość z obserwacji szczęśliwego rozwoju małego człowieka.

Na jakie zajęcia zapisać przedszkolaka?

Szeroki dostęp do specjalistycznych zajęć oferowanych przez rozmaite placówki pozwoli wybrać optymalne aktywności dla każdego dziecka. Na jakie zajęcia może uczęszczać przedszkolak?

Zajęcia ze śpiewu

Dzieci lubią śpiewać. Proste, wpadające w ucho melodie wraz z zabawnym i dziecinnym tekstem dostosowanym do wieku dziecka wywołują uśmiech zarówno wśród rówieśników jak i dorosłych.

Poprzez śpiewanie rozwija się wrażliwość malucha, poczucie estetyki, zmysł słuchu. Czas na zajęciach mija szybko w bardzo wesołej atmosferze.

Uczestnictwo w chórze

Zajęcia z chóru uczą nie tylko śpiewu, ale także współdziałania w grupie. Wymagają skupienia uwagi na poleceniach prowadzącego oraz na reagowaniu na to, co dzieje się w otoczeniu.

Kolejną korzyścią są wyjazdy na koncerty, przeglądy i konkursy, podczas których dzieci poznają znaczenie współzawodnictwa, integracji i poznawania nowych osób.

Zajęcia w zespole tańca ludowego

Uczestnictwo w zajęciach zespołów tańca ludowego i w zespołach folklorystycznych niesie za sobą kolejne wyzwania i korzyści dla przedszkolaka. Poza nauką tradycyjnych piosenek i tańców z różnych regionów Polski, dzieci integrują sie z rówieśnikami oraz ze starszymi członkami zespołu.

Dobrze prowadzony zespół tańca ludowego uczy szacunku do tradycji i historii, poszanowania osób starszych i właściwego odnoszenia się do nich. Układy choreograficzne, tańce i inscenizacja obrzędów są świetnym uzupełnieniem lekcji historii. Profesjonalny instruktor przekazuje swoją wiedzę zgodnie z prawdą i tradycją, biorąc odpowiedzialność za właściwą edukację swoich podopiecznych.

Zespoły ludowe często jeżdżą na rozmaite festiwale i przeglądy zagraniczne, co pozwala na poznawanie świata, innych kultur, rówieśników z innych krajów. Pozostawia to wspaniałe wspomnienia i oddziałuje na całe życie.

Lekcje języka obcego przez zabawę

Przedszkolaki mogą z powodzeniem uczestniczyć w lekcjach z języka obcego. Najważniejsze jest to, by nauka języka prowadzona była przez zabawę, gdyż jest to najbardziej naturalny i efektywny sposób przyswajania wiedzy przez dziecko.

Różnorodność metodyki, doświadczenie i wiedza nauczycieli w szkołach językowych dla dzieci pozwoli na dobranie odpowiedniego poziomu i rodzaju zajęć. Rozwijanie zdolności językowych pozwoli w przyszłości na łatwiejszą komunikację, szersze spektrum wyboru szkół i przyszłej pracy.

Warsztaty plastyczne

Obok gry na instrumentach, śpiewu i tańca, zajęcia plastyczne rozwijają artystyczną wrażliwość na otaczający świat. Bogactwo kolorów, kształtów i możliwości ich odzwierciedlenia znakomicie wzbogacają spostrzegawczość i koordynację zmysłów.

Ciekawe warsztaty, które w swoim programie wykraczają poza tylko kredki i farby są świetnym środkiem do uzyskania ponadprzeciętnego rozwoju małego dziecka.

Ceramika

Wykonywanie ceramicznych dzieł odkrywa przed dzieckiem nowe możliwości formowania tworzywa, zbadanie możliwości kolorowania i utrwalania surowca. Jest to kontakt z tradycyjnymi metodami wykonywania bardzo ciekawych i efektownych rzeczy, które dziecku przynoszą dużo zadowolenia.

Sporty walki

Sporty walki, zwłaszcza wschodnie sztuki walki takie jak aikido czy karate, kształtują konsekwencję, niezłomność, charakter i opanowanie. Kształtują także rozwój mięśni, siłę, stymulują układ krwionośny i oddechowy. Dzieci uczestniczące w zajęciach ze sportów walki równomiernie rozwijają swoje umiejętności w wielu obszarach niezbędnych później do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Eksperymenty naukowe

Zabawa w małego chemika czy konstruktora pobudza wyobraźnię nierzadko do granic możliwości. Wykorzystanie dostępnych pod ręką produktów do przeprowadzenia ekperymentu bawi, zaskakuje i pobudza dążenie do rozwiązywania zagadek i szukania przyczyn.

Pod okiem doświadczonego prowadzącego takie zajęcia przebiegają bezpiecznie, ciekawie i angażująco.

Nauka gry na instrumentach

Nabywanie umiejętności gry na instrumentach muzycznych bardzo uwrażliwia i rozwija estetykę i reagowanie na sztukę. Dzieci uczą się systematycznej pracy, cierpliwości, kontrolowania własnych postępów i podczas prezentacji – poznają tremę i sposoby na jej opanowanie.

Zajęcia na basenie

Obcowanie z wodą od najmłodszych lat jest bardzo korzystne dla zdrowia i rozwoju organizmu. Pływanie angażuje najwięcej mięśni ze wszystkich dyscyplin sportu, przez co bardzo stymuluje prawidłowy rozwój ciała. Wmacniana jest także odporność na rozmaite choroby.

Różnorodność proponowanych zajęć wykracza poza powyższe zestawienie. Zaprezentowane tu dziedziny to tylko wycinek aktywności, które można spotkać w ofertach rozmaitych szkół i placówek innego rodzaju. Korzystanie z nich w szerokim zakresie pozwoli na znalezienie przez dziecko jego pasji, hobby, a może kierunku na całe życie, z którym będzie szczęśliwe i spełnione.

Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za swoje dzieci – ich wzrastanie, rozwój, wychowanie i w efekcie funkcjonowanie w dorosłym świecie.

Dodaj komentarz