Środki niezbędne do odpowiedniej higieny psa – kąpiel, czyszczenie oczu, uszu czy zębów

Środki niezbędne do odpowiedniej higieny psa – kąpiel, czyszczenie oczu, uszu czy zębów

Posiadanie psa to nie tylko spacery, zabawa oraz karmienie. Do podstawowych elementów dbałości o psa, należy również odpowiednia jego higiena. Mowa tutaj nie tylko o kąpielach, ale także o czyszczeniu zębów czy uszu, przemywaniu oczu i podcinaniu paznokci oraz sierści. Ważna jest regularność, w którą zamian otrzymamy zdrowego i zadbanego czworonoga.

1. Zęby też psu czyścimy

Regularne czyszczenie zębów psa to podstawowy element higieniczny naszego czworonoga. Pozwoli on uniknąć problemów z zębami czy pojawieniem się kamienia na nich. Do czyszczenia zębów mamy wiele sposobów. Możemy wykorzystać specjalne sznury czy piłeczki, których gryzienie jednocześnie czyści zęby, przysmaki korzystnie wpływające na uzębienie lub używać do tego środków higienicznych.

Wśród środków higienicznych mamy do wyboru klasyczną szczoteczkę z pastą do zębów dla psów (zwierze może ją spokojnie połykać) oraz nawilżane małe chusteczki do czyszczenia zębów – dostępne w opakowaniach po 50 lub 100 sztuk. Czasem możemy je spotkać w wygodnej formie do nałożenia na palec.

Zęby psu czyścimy nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu. Dobrą metodą będzie ustalenie schematu co drugi dzień. Efektem tego będzie zdrowy uśmiech, pełne uzębienie i świeższy oddech.

2. Do oczu płyn fizjologiczny

Psu warto regularnie przecierać oczy ze “śpiochów” i wszelkich drobnych wycieków ropy czy białej wydzieliny, odpowiedzialnej za nawilżanie oczu, której czasem wycieka aż za dużo. Czym najlepiej przetrzeć oczy psu? Możemy do tego wykorzystać patyczki do uszu, waciki (płatki kosmetyczne widziane w każdej łazience) albo gaziki (najlepiej jałowe).

Do czyszczenia oczu psa wykorzystujemy specjalne preparaty dostępne na rynku albo zwyczajną sól fizjologiczną, którą kupimy w każdej aptece. Nic więcej.

3. Uszy i odpowiedni płyn

Czyszczenie uszu nie musi się podobać każdemu psu, ale jest bardzo ważną czynnością, które powinna być wykonywana regularnie. Przynajmniej raz na dwa/trzy tygodnie. Niezbędny będzie płyn do uszu (kupimy w każdym dobrym sklepie zoologicznym) i płatki kosmetyczne. Płyn najpierw wlewamy do ucha i poruszamy małżowiną tuż przy głowie kilkanaście sekund. Pozwoli to dobrze go rozprowadzić oraz wyczyścić najgłębsze elementy.

Następnie za pomocą płatków kosmetycznych czyścimy małżowinę oraz ten fragment ucha, do którego jesteśmy w stanie włożyć palec. Oczywiście robimy to odpowiednio delikatnie.

4. Szampon do kąpieli

Wbrew pozorom kąpiel nie jest podstawowym elementem higieny psa. Wręcz nie jest zalecana zbyt często. Chyba że, nasz pupil wytarzał się w substancji bliżej nieznanego pochodzenia, o bardzo intensywnych zapachu, najczęściej dla nas nie do wytrzymania – wtedy dodatkowa kąpiel jest zwyczajnie niezbędna.

Najlepiej kąpiel robić ja raz na dwa, góra trzy miesiące, wykorzystując zwykły szampon do kąpieli dla psów, który znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Jeżeli zamierzamy robić częstsze kąpiele psu, warto przynajmniej częściowo zrezygnować z użycia szamponu i ograniczyć się do przepłukania w wannie samą wodą.

5. Nożyczki do sierści oraz cążki do paznokci

Uzupełnieniem elementów do pielęgnacji i higieny psa, będą akcesoria takie jak nożyczki do sierści oraz cążki do paznokci. Paznokcie psu przycinamy wyłącznie w razie konieczności. Najczęściej zwierze samo je “tępi” chodząc po betonie, przez co przycinanie nie zawsze jest konieczne. Czasem jednak nie wszystkie pazurki się równomiernie ścierają i wymagane jest delikatne przycięcie ostrego pazurka.

Jeżeli chodzi o nożyczki do sierści (są one trochę inne niż klasyczne nożyczki) przydadzą się do skrócenia sierści w newralgicznych miejscach – gdy zakrywa ona oczy lub na łapkach, pomiędzy opuszkami palców. Oba akcesoria są stosowane regularnie, aczkolwiek nie za często.

Dodaj komentarz