Rodzaje prętów stalowych oraz ich zastosowanie

Rodzaje prętów stalowych oraz ich zastosowanie

Budowanie domu czy innego budynku to duże wyzwanie. Całość konstrukcji musi być odpowiednio mocna i trwała, aby budynek przetrwał lata i nie zawalił się na skutek różnych czynników. Każdy inwestor musi zatem zaopatrzyć plac swojej budowy w odpowiednie materiały budowlane – zwłaszcza w pręty. Bez nich całość konstrukcji budynku dość szybko uległaby zniszczeniu, a więc nie będzie nadawała się do bezpiecznego używania.

Czym są pręty i gdzie najczęściej są one wykorzystywane?

Pręty są materiałem hutniczym, którego długość jest znacznie większa od samego przekroju. Wyrób ten powstaje na skutek walcowania lub też przeciągania surowca metalowego. Taki materiał hutniczy wyróżnia się dużą sztywnością, do którego deformacji należy użyć znacznej siły i specjalnego urządzenia. Pręty pełnią wiele ważnych funkcji – te najważniejsze znajdziemy w budownictwie.

Jeśli zatem planujesz budowanie domu to warto już dziś zapoznać się z ofertą poszczególnych hurtowni stali. Przykładową hurtownie, w której możesz kupić różnego rodzaju wyroby hutnicze w atrakcyjnej cenie, znajdziesz na stronie: http://polmet-grudziadz.pl/.  Pamiętaj, że pręty stanowią przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji betonowych, oprócz tego służą jako elementy stalowe do budowania mostów i bram. Dodatkowo pręty sprawdzają się znakomicie w przemyśle – podczas produkcji różnych maszyn. Są one zatem niezbędne w tworzeniu różnych konstrukcji.

Rodzaje prętów

Wyróżniamy cztery rodzaje prętów, które różnią się między sobą przekrojem. Są to pręty: okrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne. Cechą która dodatkowo je wyróżnia jest ich powłoka, metoda wytworzenia, a także rodzaj zastosowanej domieszki. Cechy te określają klasę wytrzymałości otrzymanego pręta jak również sam cel, w jakim zostaną one przez nas użyte.

W celu łatwiejszego rozróżnienia poszczególnych prętów już na etapie ich wytwarzania zostaje nadane im oznaczenie (tj. liczba), które wskazuje na ilość zawartego węgla. Warto wiedzieć, że litera „S” na pręcie oznacza możliwość jego spawania, natomiast litera „G” informuje nas, że w danym stopie pręta obecny jest mangan.

Zastosowanie prętów

Jak już wspominaliśmy pręty są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie do tworzenia trwałych konstrukcji budynków. Oprócz tego służą one do budowy mostów, słupów energetycznych oraz konstrukcji wsporczych przy budowie dachów hal obiektów przemysłowych. Jako ciekawostkę zdradzimy wam, że to właśnie z nich została zbudowana m.in. wieża Eiffla. Oprócz tego pręty wykorzystywane są do budowania maszyn przemysłowych. Najtrwalsze materiały, odporne na szkodliwą korozje możesz znaleźć np. na stronie: http://polmet-grudziadz.pl/. Wysokiej jakości wyroby hutnicze od Polmet wyróżniają się staranną selekcją produktów. Cecha ta jest niezwykle ważna, ponieważ to od niej zależy wytrzymałość prętów.

Dodaj komentarz