Podstawy pielęgnacji skóry dziecka – najważniejsze zasady

Podstawy pielęgnacji skóry dziecka – najważniejsze zasady

Skóra niemowlęcia jest nieco cieńsza i znacznie delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. Wymaga więc specjalnego traktowania. Przestrzegając kilku prostych zasad nawet świeżo upieczeni rodzice nie powinni mieć jednak problemów z utrzymaniem skóry noworodka w dobrej kondycji. O czym warto więc pamiętać?

Kąpiele i szczególna ochrona strefy pieluszkowej

Małego dziecka nie trzeba kąpać codziennie, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, która jest szczególnie narażona na odparzenia i podrażnienia. Mycie całego ciała można zaplanować co drugi dzień, a oczyszczanie skóry głowy i włosów nawet rzadziej (dwa, trzy razy w tygodniu). Wyjątkiem od tej zasady są upalne dni lata, kiedy maluch intensywnie się poci.

Podczas kąpieli należy stosować kosmetyki dedykowane pielęgnacji dziecięcej. Będą to łagodne płyny do mycia ciała, szampony i mydełka w kostce. Początkowo nie zaleca się dodawania do wody oliwki – sprawia ona, że skóra dziecka staje się bardzo śliska, co grozi nieszczęśliwym wypadkiem. Pielęgnacja skóry dziecka obejmuje także szczególną troskę o okolice pieluszkowe. Należy nakładać na nie odpowiedni krem natłuszczający, który nie tylko wspomoże gojenie obecnych podrażnień, ale także zapobiegnie powstawaniu nowych.

Pielęgnacja to nie tylko kosmetyki

Normalna skóra dziecka nie wymaga bardziej skomplikowanych zabiegów – wyjątkiem jest skóra atopowa, którą należy pielęgnować przy pomocy dedykowanych kosmetyków. Dbanie o zdrowie skóry małego człowieka nie sprowadza się jednak wyłącznie do stosowania odpowiednich produktów. Rodzic powinien mieć na uwadze także fakt, że system termoregulacji organizmu dziecka nie działa jeszcze w pełni sprawnie. Łatwo zatem o przegrzanie skóry i wystąpienie na jej powierzchni tak zwanych potówek.

Niemowlę należy ubierać podobnie do siebie samego – dodając tylko jedną warstwę odzieży więcej. Poza tym, ubranka dla dziecka muszą mieć odpowiednie właściwości. Najlepiej jeśli są wykonane z bawełny, która dobrze odprowadza wilgoć, jest miękka i delikatna w dotyku, a także przewiewna.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.dexeryl.pl/

Dodaj komentarz