Poznaj ciekawe miejsca dotyczące miasta Bielsko-Biała

Poznaj ciekawe miejsca dotyczące miasta Bielsko-Biała

Wiadomości oraz informacje dotyczące miasta Bielsko-Biała można znaleźć na portalu BielskoNews.pl. Wiadomości Bielsko-Biała dotyczą zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Przydadzą się szczególnie osobom, które chcą wiedzieć co aktualnie dzieje się w mieście – kultura, informacje od policji, ważne wydarzenia – wszystko to znajdziesz na rzeczonym portalu. Osoby, które planują odwiedzić to miasto powinny dowiedzieć się więcej o atrakcjach, które warto w tym miejscu zobaczyć. Co jest tutaj szczególnie wartego uwagi?

​Słynna fabryka samochodów w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała może się wielu kojarzyć ze sławną fabryką pojazdów marki Fiat. Fabryka Samochodów Małolitrażowych funkcjonowała w Bielsku do roku 1992, później zastąpiła ją fabryka Fiat Auto Poland. Powstał tutaj także słynny Fiat 126p, jego linię produkcyjną uruchomiono 22 lipca 1973 roku. Fiat 126p był tutaj produkowany aż do roku 2000, gdzie przed ostatecznym zakończeniem produkcji wypuszczono na rynek 150 egzemplarzy tego pojazdu. Natomiast w latach wcześniejszych fabryka zasłynęła ze stworzenia Syrenki model 105.

​Sławny pomnik Marcina Lutra

Na placu Marcina Lutra w Bielsku-Białej znajduje się sławny pomnik. Jest to jedyny pomnik Marcina Lutra na całą Polskę. Został on odsłonięty 8 września 1900 roku. Początkowo pojawiły się kontrowersje związane z tym, że twarz postaci na pomniku nie przypomina w dużym stopniu realnego wyglądu tego duchownego. Jednak pomnik został później zaakceptowany w takiej formie i cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców. Pomnik powstał z uwagi na 350-lecie wyznania ewangelickiego, a sam pomysł na postawienie pomnika zakiełkował w umyśle właściciela fabryki włókienniczej w Aleksandrowicach.

​Wzgórze Trzech Lipek

Ciekawą atrakcją, która zdecydowanie warto odwiedzić jest Wzgórze 386, zwane również jako Wzgórze Trzech Lipek. Z tego wzniesienia można podziwiać całą panoramę Bielska-Białej oraz jej okolic. Na samym szczycie wzgórza znajduje się 40-metrowy krzyż zrobiony ze stali i ważący około 17 ton. Został on zbudowany w 2001 roku i nosi miano Krzyża Trzeciego Tysiąclecia.

​Rynek Starego Miasta

Bez wątpienia centralna część miasta wraz z rynkiem wzbudza ogromne zainteresowanie. Od roku 1960 wszystkie kamienice, które znajdują się w tym miejscu mają status zabytków. Styl budynków wokół rynku jest utrzymany w stylu barokowo-klasycystycznym. Po wybuchu kilku pożarów kamienice zostały odnowione i odbudowane, ale zachowały swój klasyczny wygląd i po dziś dzień stanowią wizytówkę Bielska-Białej.

Dodaj komentarz