Płazińce a obleńce, czyli dwie różne grupy pasożytów

Płazińce a obleńce, czyli dwie różne grupy pasożytów

Płazińce to tkankowce, o symetrii dwubocznej tzn. że wyróżniamy u nich część brzuszną i grzbietową, część górną i dolną, przednią i tylną. Ich ciało jest wydłużone, na przekroju poprzecznym płaskie i podzielone na odcinki. Narządy ciała znajdują się w parenchymie. Występuje przewód pokarmowy tupu  niedrożnego, gdyż nie posiadają one odbytu. Układ nerwowy składa się z pni i zwojów. Brak układu oddechowego gdyż oddychają całą powierzchnią ciała tlenowo bądź beztlenowo. Zwykle są obojnakami z rozwojem najczęściej złożonym. Możemy je spotkać w wodzie słonej oraz słodkiej, glebie, lub w innych organizmach. Należą do nich takie grupy jak: wirki, tasiemce i przywry. Tasiemce żyją na całej kuli ziemskiej wewnątrz swoich żywicieli- w większości w jelitach. Wyróżnia się u nich główkę, szyjkę oraz tzw. członowaną strobilę (nie wszystkie tasiemce). Posiadają haczyki lub/i przyssawki niezbędne do przebijania powłok ciała oraz pobierania treści pokarmowej. Przed strawieniem chroni je wielowarstwowy oskórek. Brak u nich narządów zmysłów. Na uwagę zasługuje różnorodność cykli rozwojowych ze zmianą żywicieli oraz postacią pasożyta. Zarazić można się spożywając mięso wołowe, wieprzowe, rybie. Jedyna profilaktyka to odrobaczanie zwierząt oraz konsumpcja mięsa po uprzedniej obróbce lub/i ze znanego, pewnego źródła.

Obleńce to zwierzęta również tkankowe, o symetrii dwubocznej, jednak nie członowanym ciele, na przekroju poprzecznym owalne. Narządy wewnętrzne znajdują się nie w parenchymie lecz w pierwotnej jamie ciała! W układzie nerwowym wyróżniamy podłużne pnie oraz  pierścień okołogardzielowy. Posiadają przewód pokarmowy drożny, z otworem odbytowym. Układ wydalniczy to kanały zbudowane z komórek połączone w przednim końcu ciała. Oddychanie odbywa się całą powierzchnią ciała lub fermentacyjnie. Są organizmami rozdzielnopłciowymi z rozwojem zwykle prostym! Dzielą się na brzuchorzęski wrotki oraz nicienie. Nicienie to zwykle pasożyty jelita cienkiego. Nie posiadają żadnych przyssawek ani haczyków, a jedynie wargi: jedną grzbietową oraz dwie wargi przybrzuszne. Ciało samicy i samca różni się miedzy sobą dlatego też można u nicieni mówić o dymorfizmie płciowym. W cyklu rozwojowym nie znajdziemy żywiciela ostatecznego i pośredniego, są to organizmy kosmopolityczne. Do zarażenia glistą ludzką dochodzi w czasie gdy jajo inwazyjne np. wraz z fekaliami znajdzie się na np. na owocach, w wodzie. Profilaktyka polega na stosowaniu zasad higieny osobistej i w czasie przygotowywania posiłków. Lepiej wybierać wodę przegotowaną. Owsiki najczęściej zarażają dzieci w wieku przedszkolnym. Zdarza się to podczas przenoszenia jaj rękoma z okolic otworu odbytowego podczas wspólnych zabaw dzieci. Profilaktyka również polega na przestrzeganiu podstawowych zasad z zakresu higieny osobistej. Kolejny obleniec to włosień kręty- pasożyt jelita cienkiego. Gatunek żyworodny!!! Wszędobylski można powiedzieć pasożyt szczurów, świń, a niestety też człowieka.

Warto też przypomnieć sobie, że najłatwiej potwierdzić obecność pasożyta w naszym organizmie wykonując badanie krwi. Osoby o podwyższonym poziomie granulocytów, a dokładnie eozynofilii, są gospodarzem dla jakiegoś pasożyta.

Ciekawostką jest, że niedojrzała glista ludzka potrzebuje do oddychania tlenu, zaś postać dorosła już nie. Ta zmiana sposobu oddychania to przystosowanie fizjologiczne do pasożytowania. Ponadto nicienie składają znacznie więcej jaj w porównaniu do tasiemców.

Dodaj komentarz