Na czym polega fenomen kawy Wild Kopi Luwak?

Na czym polega fenomen kawy Wild Kopi Luwak?

Kawa Wild Kopi Luwak to kawa niezwykła, powiedzieć o niej, że jest kawą najdroższą czy najlepszą to tak jakby powiedzieć tylko część prawdy. Żeby znać cała prawdę, trzeba tej kawy spróbować samodzielnie.

Żeby spróbować kawy Wild Kopi Luwak i wycisnąć z niej wszystko co może nam zaoferować to niezwykłe ziarno, konieczne jest zachowanie pewnych zasad. Zasad które warto przestrzegać przy każdej kawie, stosując się do poniższych rozwijamy swoje zmysły, pozyskując niezakłócone czyste smaki.

Jednym z podstawowych elementów w ocenie aromatu i smaku kawy jest jej świeżość rozumiana jako możliwie krótki czas od momentu wypalenie do czasu kiedy przygotowujemy z niej napój. Fachowcy oceniają, że od wypalenia kawy powinno upłynąć minimum 24-36 godzin, jednak nie więcej niż 14 dni. Dlatego prawdziwe kawy najwyższej jakości to kawy świeżo palone. Dlaczego tak ważnym jest żeby kawy były świeżo palone? W trakcie procesu wypalania kawy, wydobywane są z ziarna naturalne olejki smakowe. Tłuszcz jest podstawowym nośnikiem smaku – stąd kawa która „leżakuje” długo po paleniu szybko traci swój smak i aromat – olejki odparowują z ziarna.  Dlatego podstawowa informacja przy zakupie kawy powinna być data palenia ziarna a nie data przydatności do spożycia. Kawa nawet bez aromatu i smaku raczej nadal będzie przydatna do spożycia w sensie nie będzie nikomu szkodzić tyle tylko że będzie smakowała jak czerstwy chleb. Wszystkie kawy dostępne w naszej ofercie w tym kawa Wild Kopi Luwak wypalamy dopiero po zamówieniu przez Państwa. Gwarantujemy, że wysyłamy kawę nie później niż 24 godziny po wypaleniu. Każda paczka naszej kawy nosi datę palenia. Dlatego kawę która Państwo kupujecie u nas  nazywamy świeżo paloną.

Kawę zawsze powinno się kupować w postaci ziarnistej. Kawa po zmieleniu kilka razy szybciej traci swój smak i aromat, Kawę przechowujemy w hermetycznych pojemnikach, bez dostępu do światła. n. Kawa mielimy w takiej ilości którą natychmiast zużyjemy. Mielimy kawę chwilę przed parzeniem to zapewni nam lepszy aromat i smak napoju.

Kolejnym istotnym elementem przy przygotowywaniu kawy jest dbałość o czystość czy to w wypadku ekspresu, french presu czy chemexu. Wszystko co wchodzi kontakt z naszą kawą powinno być nieskazitelnie czyste. Kawa w trakcie parzenia wydziela tłuszcze, które nie usuwane z powierzchni jełczeją, co przy daleko posuniętym procesie może spowodować pojawienie się toksycznych substancji. Nawet niewielka pozostałość takiej starej kawy na urządzeniu może dość skutecznie zmienić smak w niepożądanym kierunku.

Optymalna temperatura wody stosowanej do parzenia kawy to przedział 92-94 stopnie Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura powoduje uwalnianie się dużej ilości goryczy ze zmielonego ziarna kawy a zbyt zimna spowoduje mało wyrazisty smak naszej kawy. Większość ekspresów ma automatycznie ustawioną właściwą temperaturę parzenia. W najlepszych urządzeniach możemy dodatkowo w niewielkim stopniu korygować temperaturę.

Mielenie kawy, zawsze jest dostosowane do sposobu parzenia kawy. Kawa do kawiarki powinna być mielona grubo prawie jak okruchy chleba, kawa mielona na średnio do wielkość kawałków zbliżona do bułki tartej.  Bardzo ważne w mieleniu jest żeby kawa była mielona równomiernie tzn. żeby zmielone ziarno było podobnej wielkości. Nierównomierne mielenie kawy oznacza nierównomierny kontakt wody z kawą; przy większych kawałkach woda nie przejdzie przez mielone ziarno przy mniejszych wypłucze smak i uwolni gorycz. W efekcie smak bukietu będzie niejednoznaczny.

Próbowanie kawy jak Wild Kopi Luwak to właściwie całe misterium. Jest to kawa niezwykła i wymaga nie zwykłej staranności – odpłaci się nam doświadczeniem smaku kawy doskonałej. Przed próbowaniem kawy powinniśmy zadbać o kondycję naszych zmysłów i warunki dla ich pracy. Pomieszczenie w którym testujemy kawę powinno być wywietrzone i wolne od intensywnych zapachów. Temperatura powinna być optymalna. Nie powinniśmy być zmęczeni, spragnieni czy głodni. Przez dłuższy czas przed próbami kawy nie powinniśmy jeść potraw o intensywnych i długo utrzymujących się smakach. Tak zrelaksowani przystępujemy do prób.

Jak nam smakowała Wild Kopi Luwak? Kopi Luwak to kawa inna w smaku od pozostałych kaw; duży ciężki bukiet smaku, niewielka kwasowość połączona z aksamitem karmelu i czekolady.

Dodaj komentarz