Mydła i detergenty.

Mydła i detergenty.

Ludzie szorują się do czysta, zużywają co roku miliony litrów mydeł i detergentów, by prać swoje rzeczy i myć się od stóp do głów. Zamiłowanie do czystości może pozbawić skórę naturalnego tłuszczu i spowodować dokuczliwe swędzenie w zetknięciu z ubraniem.

Parę słów o mydle,
Mydło łączy w sobie tłuszcze i zasady. Niektóre rodzaje mydła zawierają również perfumy i środki odwadniające. Wiele mydeł wysusza skórę. Bez względu bowiem na to, co jest napisane na opakowaniu, mydła nie nawilżają, choć przetłuszczone produkty, mogą pozostawić na skórze krem, który pomaga zatrzymać wilgoć. Oczywiście takie mydła myją mniej skutecznie niż zwykłe, ponieważ nie mogą jednocześnie usuwać brudu i pokrywać skóry kremem. Osoby o skórze suchej i wrażliwej powinny unikać mydeł perfumowanych i przeciwbakteryjnych, które zawierają substancje chemiczne mogące powodować reakcję uczuleniową na światło. Zmniejszenie ilości bakterii normalnie występujących na skórze może również prowadzić do infekcji. Należy dobrze się wycierać po kąpieli, żeby usunąć zasadowe pozostałości mydła, które naruszają naturalną równowagę kwasowo-zasadową skóry. Najlepiej byłoby kąpać się nie częściej niż raz dziennie. Jedynie ręce należy myć częściej.

Niebezpieczne detergenty.
W przeciwieństwie do mydeł, detergenty do prania zawierają silne substancje chemiczne i mogą być trujące, jeżeli sie je połknie. Należy więc przechowywać je w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niektóre detergenty pozostawiają na odzieży osad, który może spowodować reakcje uczuleniowe. Jeżeli ktoś ma wrażliwą skórę, powinien unikać proszków do prania zawierających barwniki i szukać produktów “bezzapachowych” ( nawet produkty określane jako nieperfumowane mogą zawierać zapachy maskujące ) albo przeznaczonych do prania ubrań dziecięcych. Mydło do prania jest delikatniejsze niż proszek. Jeżeli jednak woda jest twarda, mydło pozostawia na ubraniach osad z piany. Można temu zapobiec, kiedy doda się do wody do płukania pół szklanki octu ( należy wlać go do dozownika przeznaczonego na środek do zmiękczania tkanin ).

W zmywarce do naczyń.
Detergenty do zmywania naczyń często zawierają chlor lub wodorotlenek sodowy; obydwa te związki mogą zostawiać cienką powłokę na naczyniach. Należy więc dopilnować, aby zmywarka dobrze je płukała ( jednym ze sposobów jest używanie bardzo gorącej wody ). Jeżeli woda jest miękka, można używać mniejszej ilości detergentu niż zalecana. Jeżeli na umytych naczyniach zostają plamy, trzeba dodać do płukania szklankę octu.

Dodaj komentarz