Czym są roboty ziemne?

Czym są roboty ziemne?

Roboty ziemne to fraza, z którą można spotkać się relatywnie często, ale nie każdy wie, co ona właściwie oznacza. Czym są roboty ziemne i jak one zazwyczaj przebiegają? Tłumaczymy!

Czym są roboty ziemne?

W dużym skrócie, roboty ziemne to wszelkiego rodzaju prace, które mają związek z przenoszeniem, wykopywaniem, nasypywaniem czy formowaniem ziemi. Jak łatwo się domyślić, oznacza to, że pod tą nazwą kryje się wiele bardzo różnorodnych usług. Roboty ziemne to zarówno usługi związane ze stabilizacją gruntu (na którą składa się między innymi profilowanie i zagęszczenie terenu, a później stabilizowanie gruntu spoiwem hydraulicznym) oraz wykonywaniem i czyszczeniem rowów melioracyjnych, jak i wykonywaniem nasypów i wykopów.

Koszt takich robót zależy od ich typu, rozległości, stopnia zaawansowania, a także warunków gruntowych (jeśli są one słabe, to prace będą utrudnione i bardzo czasochłonne). Roboty ziemne z reguły wymagają specjalistycznych maszyn, a także specjalistów od ich obsługi. Kluczową rolę odgrywają doświadczenie, profesjonalizm i terminowość. Projekty, w ramach których wykonuje się roboty ziemne, mogą opiewać nawet na wiele milionów złotych (na przykład budowa dróg), dlatego nie może być w ogóle mowy o tym, aby zostały wykonane po łebkach.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie dojdzie do żadnych pomyłek czy opóźnień, musimy zadbać o to, aby skorzystać z usług renomowanej firmy, takiej jak Szczucki roboty ziemne. Dzięki temu unikniemy sporej ilości stresu i nerwów, a potencjalnie także pieniędzy, ponieważ opóźnienie w realizacji inwestycji czy jej przerwanie z powodu problemów z wykonawcą mogłoby wiązać się z gigantycznymi stratami. Współpracując z rzetelnym, godnym zaufania wykonawcą, nie musimy się o wystąpienie takiego scenariusza martwić.

Proces wykonywania robót ziemnych krok po kroku

Jeśli planujesz realizację jakiejś inwestycji, która będzie wymagała wykonania robót ziemnych, z pewnością zastanawiasz się, jak będzie przebiegał cały ich proces. Oczywiście, wiele tutaj zależy od indywidualnych okoliczności, więc można opisać to tylko w formie bardzo skrótowej. Każda firma może mieć też wypracowane nieco inne procedury. Jednak, ogółem mówiąc, w większości przypadków wszystko zaczyna się od wyceny usług.

Jeśli zleceniodawca zdecyduje, że wskazana kwota jest dla niego akceptowalna i postanowi skorzystać z usług danego wykonawcy, w dalszej kolejności ustala się orientacyjny harmonogram prac. Po jego zatwierdzeniu przez zleceniodawcę rozpoczynane są roboty ziemne. Po ich zakończeniu ma miejsce finalizacja przedsięwzięcia (m.in. w zakresie wymaganej dokumentacji).

Dodaj komentarz