5 nawyków, które warto wprowadzić do wieczornej rutyny

5 nawyków, które warto wprowadzić do wieczornej rutyny

Nocny wypoczynek do podstawa zdrowego stylu życia, a to, co robimy wieczorami, ma duży wpływ na jakość naszego snu. Dlatego warto zadbać o to, by przed snem się uspokoić, wyciszyć i przygotować organizm do odpoczynku, byśmy rano obudzili się pełni energii i zapału do działania. Oto lista pięciu prostych do wprowadzenia nawyków, których wprowadzenie nie wymaga żadnej dodatkowej pracy, a które świetnie sprawdzają się właśnie wieczorami:

1. Wyłącz komputer i odłóż telefon

Wieczorne przeglądanie portali społecznościowych jest przyjemne, ale wszystkie ekrany emitują światło o niebieskiej barwie, która działa na organizm ludzki podobnie jak światło słoneczne o poranku – pobudzająco. Dlatego co najmniej godzinę przed snem powinniśmy zrezygnować z takich aktywności, gdyż nie tylko utrudnią nam zasypianie, ale też sprawią, że nocny odpoczynek będzie mniej efektywny, przez co rano wstaniemy zmęczeni i poirytowani.

2. Zamień czarną herbatę na ziołowy napar

Czarna herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce, ale warto pamiętać, że nie jest ona pozbawiona kofeiny, która zmniejsza senność. Zamienienie jej na filiżankę rumianku, melisy czy mięty to dobry pomysł, szczególnie jeśli często wieczorami czujemy się zestresowani po całym dniu. Z kolei na problemy z zasypianiem pomoże napar z lawendy lub chmielowych szyszek.

3. Zapisz myśli

Gonitwa myśli przed snem sprawia, że zamiast spać, leżymy w łóżku i myślimy do późnych godzin nocnych nad problemami, które czekają na nas dnia następnego. A trudno po prostu przestać myśleć. Dlatego warto wieczorem poświęcić chwilę na zapisanie wszystkich problemów, myśli i rozważań, od których nie umiemy się uwolnić. Nie rozwiąże to bezpośrednio żadnego problemu, ale da mózgowi sygnał: “Okej, zapisaliśmy, nie zapomnimy o tym, możemy zająć się tym rano”.

4. Spędź chwilę z książką

Czytanie dobrze działa na kreatywność, odpręża i poszerza horyzonty, a chyba każdy z nas ma stosik książek, za które nigdy nie ma czasu się zabrać. Wieczór to idealna pora na wprowadzenie nawyku czytania, choćby po dwadzieścia minut dziennie, gdy inni domownicy już śpią lub też przygotowują się do spania, a w domu jest cicho i spokojnie.

5. Przygotuj się na jutro

Rano każda minuta ma znaczenie, dlatego dobrze jest wieczorem poświęcić chwilę na wyciągnięcie z szafy ubrań na następny dzień, przygotowanie śniadania na wynos czy wsypania kawy do filiżanki, by rano wystarczyło ją tylko zalać. Dzięki temu poranek będzie spokojniejszy i pozbawiony presji czasu.

Dodaj komentarz