Minimalizm kosmetyczny – jak go osiągnąć?

Minimalizm kosmetyczny – jak go osiągnąć?

Minimalizm przeważnie kojarzy nam się z ograniczeniem rzeczy, które posiadamy, do minimum. Tak jest też w przypadku minimalizmu kosmetycznego. Nie chodzi tu jednak o całkowite zrezygnowanie z makijażu czy ograniczenie się do przypudrowania twarzy przed wyjściem z domu. Skupia się on na ograniczeniu posiadanych przez nas produktów, do jak najmniejszej liczy, o jak najlepszej jakości.

Minimalizm polega na uniersalności
Jeśli lubisz robić sobie pełny makijaż, nie rezygnuj z tego. Podstawą minimalizmy jest ograniczanie, ale nie zmuszanie się do ascetycznego stylu życia i porzucenie czynności, które sprawiały nam przyjemność. W kosmetycznym minimalizmie chodzi o posiadanie tylko niewielkiej ilości kosmetyków, po jednym lub dwa produkty, za to jak najbardziej uniwersalnych, czyli takich, które będą nam jak najbardziej odpowiadać. Zamiast mieć pięć palet cieni i w każdej jeden cień, którego używamy na co dzień, lepiej mieć jedną paletkę z sześcioma pasującymi do naszego makijażu codziennego cieniami. Do tego właśnie sprowadza się wprowadzenie minimalizmu do naszej kosmetyczki.

Jak wybrać, które kosmetyki z nami zostaną?
To na pewno nie jest łatwe zadanie dla kogoś, kto na co dzień korzysta z wielu produktów. Trzeba się jednak zastanowić, które produkty faktycznie używamy, a których nie. Mogą to być kosmetyki, które nie odpowiadają nam jakością, nie są w kolorach, które nam pasują albo takie, po które już od dawna nie sięgamy, a trzymamy je z sentymentu czy ze względu na ładne opakowanie. Takich kosmetyków po prostu nie ma sensu trzymać. Oczywiście ciężko będzie nam się z nimi rozstać, zwłaszcza że zapłaciłyśmy za nie i to często nie mało, ale w ten sposób ograniczymy ilość produktów, które mamy tylko do tych, którymi faktycznie się posługujemy i które naprawdę lubimy.

Co zrobić z kosmetykami, których się pozbywamy?
Jest kilka możliwości. Przede wszystkim dokładnie przejrzyj każdą rzecz i zastanów się, czy należy ją wyrzucić, czy można ją jeszcze uratować. Pamiętaj, żeby zwrócić przy tym uwagę na rodzaj aplikacji produktu. Nie oddawaj tych, których nie da się zdezynfekować. Gdy uda Ci się już posegregować kosmetyki na te, które idą do wyrzucenia i na te, które można komuś oddać, zacznij szukać chętnych na przygarnięcie ich. Mogą to być twoje przyjaciółki czy znajomi, twoje rodzeństwo lub rodzice albo nawet organizacje charytatywne, które rozdysponują je potem dla osób potrzebujących. W ten sposób będziesz miała pewność, że nie zmarnowały się i trafiły w dobre ręce.

Co da nam minimalizm kosmetyczny?
Przede wszystkim swobodę, bo o to chodzi w minimalizmie. Nie będziesz czułą się przytłoczona ilością posiadanych przez Ciebie rzeczy i pozbędziesz się poczucia winy, jeśli mierzyłaś się z nim do tej pory z powodu nadmiaru posiadanych przez Ciebie rzeczy. Poza tym zaczniesz oszczędzać. Zamiast wydawać pieniądze na nowości kosmetyczne i ciągłe uzupełnianie swojej kolekcji, będziesz mogła zachować te pieniądze albo wydać je na droższe produkty, o dużo lepszej jakości, które starczą Ci też na dłużej. Będziesz też ćwiczyła swoją silną wolę, bo pokusa zakupienia nowych produktów nie zniknie z dnia na dzień i będziesz ją musiała w sobie wypracować.

Dodaj komentarz