Leczenie uzależnień – gdzie szukać pomocy?

Leczenie uzależnień – gdzie szukać pomocy?

Uzależnienie to choroba, która wyniszcza nie tylko organizm, ale i psychikę. Rujnuje więzi rodzinne i prowadzi do wykluczenia społecznego. Chorzy i ich bliscy często nie wiedzą, gdzie udać się po wsparcie. Tymczasem im wcześniej zgłoszą się z problemem, tym lepiej. Gdzie więc szukać pomocy?

Uzależnienie – gdzie udać się po pomoc?

Uzależnienie utrudnia, a wraz z pogłębianiem się problemu wręcz uniemożliwia, chorej osobie normalne funkcjonowanie. Specjalistycznego wsparcia najczęściej potrzebuje nie tylko ona, ale także jej najbliżsi. Samodzielne wysiłki zazwyczaj nie przynoszą pożądanych rezultatów, co może rodzić frustrację. Niejednokrotnie też prowadzi do współuzależnienia. Dlatego warto jak najszybciej zgłosić się po wykwalifikowaną pomoc. Gdzie szukać wsparcia?

W Polsce działa wiele ośrodków, klinik i pojedynczych gabinetów, których główną działalnością jest leczenie uzależnień. Warszawa jako stolica skupia najwyższej klasy terapeutów. Jednak podjęcie efektywnej terapii jest możliwe w każdym zakątku kraju. Coraz więcej placówek i specjalistów świadczy bowiem pomoc w formie spotkań online. Żeby więc zyskać fachowe wsparcie, wystarczy mieć dostęp do internetu.

Wiele placówek i terapeutów ds. uzależnień oferuje również pomoc telefoniczną. Wbrew pozorom nawet krótka rozmowa ze specjalistą może być bodźcem do zmian. Nie warto więc obawiać się tego kroku. Niezwykle pomocna będzie, rzecz jasna, także wizyta u terapeuty. Zwłaszcza gdy cieszy się on wieloma dobrymi opiniami.

Leczenie uzależnienia – jak przebiega?

Dotarcie do specjalisty pozwoli mu ocenić problem i postawić odpowiednią diagnozę. Powstaje ona oczywiście na bazie pogłębionej rozmowy, w trakcie której ustalany jest cel terapii. Oczywiście problem nie zniknie po jednej konsultacji. Potrzebne są następne, w ramach, których terapeuta przekazuje mnóstwo przydatnych informacji na temat uzależnienia. Dotyczą one między innymi wszelkich bodźców, które kierują chorego w stronę nałogu.

Terapia związana jest również z pomocą w walce z nawrotami, a także kontrolowaniu własnych emocji. Wszystko po to, aby możliwa stała się skuteczna walka. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny. Nie można przygotować jednego szablony i wskazać, jak za każdym razem wygląda leczenie uzależnień. Warszawa pozwala znaleźć specjalistę, który podejdzie do problemu w sposób kompleksowy. Zapewni on również pomoc rodzinie chorego. Ona także może okazać się bardzo ważna podczas całej terapii. Zwiększa bowiem szansę na szczęśliwe zakończenie.

Dodaj komentarz