Jakie produkty warto jeść na diecie wegańskiej?

Jakie produkty warto jeść na diecie wegańskiej?

Dieta wegańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż spożycie mięsa nie każdemu jest wskazane. Ponadto, niektóre osoby nie spożywają mięsa ze względów ideologicznych. Na szczęście, zastąpienie mięsa na diecie wegańskiej jest jak najbardziej możliwe. Zanim jednak zdecydujemy się na rozpoczęcie takiej diety, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju produkty można do niej włączyć.

Postaw na roślinny nabiał

Wśród produktów, które zasługują na uwagę na diecie wegańskiej wyróżnić można między innymi roślinny nabiał. Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju mlek oraz jogurtów roślinnych. Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym mlekiem roślinnym jest mleko sojowe. Charakteryzuje się ono także sporą zawartością białka. Oprócz mleka sojowego, w białko bogate są mleka orzechowe. Mowa tu między innymi o napoju z migdałów, nerkowców, a także z orzechów laskowych. Nie ulega wątpliwości, że popularne jest także tłuste mleko kokosowe w puszce. Jeżeli chodzi o jogurty roślinne, w sklepach znajdują się głównie sojowe oraz kokosowe. Posiadają one jednak dość specyficzny smak, dlatego nie każdy za nimi przepada. Na pewno jednak warto je wypróbować. Warto wspomnieć także o śmietanach sojowych, które jednak nie są tak popularne jak wspomniane już jogurty czy mleka. Wśród śmietan na uwagę zasługuje przede wszystkim śmietana sojowa. Niektóre osoby wybierają jednak wyłącznie śmietanę kokosową. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, warto wybierać nabiał roślinny bez dodatku cukru. Dobrze byłoby także sięgać po produkty fortyfikowane w wapń oraz witaminę D.

Warzywa strączkowe zastąpią mięso

Wśród produktów, na które warto zwrócić uwagę na diecie wegańskiej należy wyróżnić warzywa strączkowe. Mowa tu przede wszystkim o soi, a także o ciecierzycy i o soczewicy. Należy zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów soczewicy. Najpopularniejsza jest jednak soczewica czerwona oraz soczewica zielona. Na bazie warzyw strączkowych możemy przygotować między innymi wegańskie spaghetti. Dużą popularnością cieszą się również makarony z warzyw strączkowych. Mowa tu o makaronie z zielonego groszku, ale również o makaronie z ciecierzycy. Jeżeli zastanawiamy się jak jeszcze zastąpić mięso na diecie wegańskiej, sięgnijmy po tofu. Tofu, zwane sojowym serkiem nada się do przygotowania wielu dań. Na jego bazie można przyrządzić smakowitą sałatkę, ale również burgery. Nie ulega wątpliwości, że tofu nada się również do przygotowania deserów. Na jego bazie można przyrządzić zamiennik klasycznego sernika z rodzynkami.

Dodaj komentarz