Jak wybrać meble ogrodowe?

Jak wybrać meble ogrodowe?

Ogród to miejsce, w którym latem spędzamy naprawdę dużo czasu, odpoczywając i ciesząc się bliskością natury czy spotykając się z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego co jakiś czasu stajemy przed koniecznością wyboru mebli ogrodowych, które będziemy mogli ustawić na tarasie, w altanie lub na wolnej przestrzeni. Jeszcze nie tak dawno najczęściej można było zobaczyć w ogrodach plastikowe i niezbyt estetyczne wyposażenie. Dziś natomiast możemy wybierać spośród kilku materiałów i niezliczonej liczby modeli. Na co szczególnie zwrócić uwagę, szukając idealnych mebli do ogrodu?

Meble ogrodowe – materiał

Analizując właściwości materiału, z jakiego zostały wykonane meble, powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Będzie to warunkować, czy powinniśmy ustawić je wyłącznie w miejscach zadaszonych, czy też mamy pod tym względem większą swobodę. Jest to również aspekt związany z ich pielęgnacją i łatwością w usuwaniu zabrudzeń.

Meble drewniane to ponadczasowa opcja. Można wśród nich wyróżnić meble wykonane z drewna egzotycznego oraz krajowego. Bardziej polecany jest pierwszy rodzaj, ponieważ odznacza się mniejszą chłonnością wody i większą odpornością na warunki atmosferyczne. Mimo to warto pokryć je olejem do drewna, który uchroni je przed szarzeniem. Z kolei meble z dębu, świerku czy buka są bardziej wrażliwe i raz na jakiś czas trzeba je zaimpregnować i pokryć lakierem. Lepiej też nie narażać ich na częste deszcze. By oba rodzaje służyły nam przez lata, warto schować je na zimę.

Meble wiklinowe i rattanowe tworzą sielski klimat. Niestety nie najlepiej znoszą wilgoć i zbyt duże nasłonecznienie, dlatego powinniśmy je wybierać na zadaszone tarasy czy pod altany. Jeśli są lakierowane łatwo je wyczyścić, ale warto pamiętać, by co jakiś czas odnowić warstwę lakieru.

Meble z technorattanu w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Przypominają te wykonane z rattanu czy wikliny, ale odznaczają się większą wytrzymałością i niższą ceną. Nie musimy obawiać się, że wypłowieją pod wpływem słońca ani że zniszczy je deszcz czy śnieg. Łatwo je również wyczyścić za pomocą wody. Są także bardzo lekkie i sprężyste.

Metalowe meble ogrodowe można podzielić na aluminiowe oraz żeliwne. Aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne i nie musi być dodatkowo zabezpieczane. Wykonane z niego meble często mają nowoczesną formę, są lekkie i zwykle mogą być składane. Niestety mogą być przewracane przez wiatr, co może powodować odkształcenia, podobnie jak uderzenie. Z aluminium wykonywane są również stelaże łączone z innym materiałem. Z kolei meble żeliwne są wytrzymałe, ale rdzewieją po kontakcie z deszczem, dlatego zawsze powinny być odpowiednio zabezpieczone. Są ciężkie i stabilne, ale konieczność ich przestawiania może być bardzo uciążliwa.

Meble do ogrodu a jego styl

Planując zakup mebli ogrodowych, nie możemy zapominać o tym, w jakim stylu urządziliśmy nasz ogród i taras. Wybrany komplet powinien tworzyć z nim harmonijną całość. Popularny styl minimalistyczny dopełnią meble o prostym kształcie. Sprawdzą się na przykład te wykonane z drewna czy technorattanu. Do stylu industrialnego możemy dobrać meble metalowe lub drewniane na metalowym stelażu. Metal jest materiałem, który sprawdzi się także w ogrodach angielskich, ale w tym przypadku powinny być to meble kute o ozdobnym charakterze. Z kolei w przestrzeni rustykalnej czy wiejskiej doskonale sprawdzą się meble z naturalnych materiałów jak wiklina rattan czy jasne drewno.

Meble ogrodowe a nasze przyzwyczajenia

Wybór mebli, także tych ogrodowych, to inwestycja na lata, dlatego powinniśmy zadbać o nasz komfort. Zestawy obejmują stolik kawowy z sofą i fotelami lub stół obiadowy z krzesłami czy ławkami, dlatego powinniśmy zastanowić się, jak najczęściej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wolimy relaks z kubkiem herbaty lub lampką wina i książką na sofie albo niezobowiązujące spotkania na kawę? Czy lepiej czujemy się w większym gronie, zapraszając gości na obiad lub kolację?

Dobrze dobrane meble mogą sprawić, że ogród latem stanie się naszą ulubioną przestrzenią. Stanie się głównym miejscem na odpoczynek i spotkania towarzyskie, a niekiedy także na pracę zdalną. Kupując meble, warto pamiętać o dodatkach, jak ozdobne poduszki czy miękkie siedziska, które podniosą komfort zwłaszcza mebli metalowych i drewnianych.

Dodaj komentarz