Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają na wakacje?

Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają na wakacje?

Pandemia w końcu odpuściła trochę Polakom i w końcu mogą spędzać wakacje poza krajem. Co prawda dalej najpopularniejsze są polskie góry czy wakacje nad Bałtykiem, ale Polska ewidentnie stęskniła się za Europą. Wciąż do rzadkości należą podróże poza kontynent, choć są to znacznie większe liczby niż w przeszłości. Które kraje cieszą się u Polków największym powodzeniem i w których trzeba zapłacić najwięcej?

Europa

Polacy ewidentnie starają się wykorzystać możliwość ponownych lotów samolotem. Wiele osób cieszy się z ponownego otwarcia dróg międzynarodowych. Najpopularniejszymi kierunkami w Europie są kraje położone nad Morzem Śródziemnym. Nie chodzi jednak o najbogatsze państwa w rodzaju Włoch, Francji czy Hiszpanii. Te kraje wciąż są popularne, ale w kontekście zwiedzania zabytków i miast. W dziadzienie wypoczynku zdecydowanie prowadzą tańsze: Grecja, Chorwacja czy nawet Czarnogóra.

Jeśli chodzi o Grecję to szczególnym wzięciem cieszą się wyspy: Kreta lub Rodos. Przy stosunkowo niskiej cenie jest tu dostęp do wspaniałych 5-gwiazdkowych hoteli all exclusive i najładniejszych plaży w Europie. Zachęcać mogą też tanie loty, które oferują polskie linie lotnicze. W przypadku Chorwacji dużym atutem jest jej bliskość względem Polski, dzięki czemu warto się tu wybrać nawet samochodem.

Rejony Morza Czarnego

Coraz popularniejszą alternatywą dla Morza Śródziemnego jest Morze Czarne. Wynika to z niskich cen w takich krajach jak Turcja, Bułgaria i Rumunia. Pierwszy z tych krajów w ostatnich latach zaliczył nawet najwięcej przelotów z Polski, jeśli chodzi o długie wakacje. Złote Piaski w Bułgarii czy okolice cieśniny Bosfor to istny wysyp hoteli, barów i plaż, w których spotyka się coraz więcej Polaków. Wiele naszych rodaków zakłada tu biznesy na całe życie. Przy odpowiednim wyborze oferty można tu spędzić tu tydzień wakacji za około 1000 złotych.

Państwa afrykańskie

Na popularności nie tracą również kraje północnej Afryki, czyli Tunezja, Maroko czy przede wszystkim Egipt. Miejsca te świetnie łączą zwiedzanie miejsc pierwszych cywilizacji z wypoczynkiem nad wspaniałym morzem. Ludzi szczególnie przyciągają piramidy i grobowce pierwszych faraonów. To też wielomilionowe miasta takie jak Kair czy Aleksandria. Z Egiptu bardzo blisko również do popularnego Izraela, gdzie można wybrać się przy okazji do Jerozolimy. W Tunezji czy Maroku powstaje coraz więcej ekskluzywnych hoteli, a plaże dorównują tym europejskim. W państwach afrykańskich trzeba jednak uważać, żeby nie odejść za daleko od terenów turystycznych – ze względu na wysoką przestępczość czy zdarzające się w krajach konflikty zbrojne.

Egzotyka

Inne kontynenty to przeważnie dla Polaków wciąż jedynie ciekawostki, ale wszystko zaczyna się stopniowo zmieniać. Ciekawą wycieczką do Azji może być wyprawa do Chin w rejony słynnego chińskiego muru. Dla bogatszych coraz popularnym kierunkiem jest Japonia, która fascynuje Polaków swoją kulturą i całkowicie innym podejściem do życia.

Wciąż dla najbogatszych są wyspy położone na wielkich oceanach. Polacy coraz częściej wybierają się na Karaiby czy Malediwy, gdzie wynajmują specjalne domki plażowe nad krystalicznie czystą wodą. Bogacenie się Polaków widać też w Australii czy okolicach Nowej Zelandii. Coraz popularniejsza jest też Oceania, gdzie znajdują się takie wyspy jak Bora-Bora, Tahity czy Viti Levu. Jak pokazują statystyki, wybiera się tam kilka tysięcy ludzi. Dla ludzi o ograniczonym budżecie zawsze można skorzystać z równie pięknych terenów w Polsce: Beskidów, Bieszczad, Morza Bałtyckiego czy malowniczych Mazur.

Dodaj komentarz