Jak rozpoznać depresję i w jaki sposób z nią walczyć?

Jak rozpoznać depresję i w jaki sposób z nią walczyć?

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, wiele osób narzeka na problemy natury emocjonalnej. U niektórych może dojść nawet do pojawienia się choroby zwanej depresją. Jest ona dość często występującym schorzeniem, dlatego warto byłoby nauczyć się rozpoznawać jej symptomy. Dobrze byłoby także mieć świadomość tego, w jaki sposób należy leczyć depresję. Okazuje się, że do dyspozycji mamy przede wszystkim psychoterapię, jak również leczenie psychiatryczne. W większości przypadków, najlepsze rezultaty przynosi połączenie obu tych metod.

Jakie są objawy depresji?

Depresja ma wiele twarzy i u każdego może przebiegać w nieco inny sposób. Co do zasady jednak, chorobę tę można podejrzewać wówczas, gdy czujemy się przygnębieni przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Wśród symptomów depresji należy wymienić także osłabienie, spadek energii, płaczliwość czy skłonność do postrzegania rzeczywistości wyłącznie w czarnych barwach. Pojawić może się także niska samoocena, jak również problemy psychosomatyczne. Powszechne są bóle żołądka, migreny, jak również problemy skórne. Najpoważniejszym objawem depresji są myśli i tendencje samobójcze. Może dochodzić również do samookaleczeń. Osoby borykające się z tymi symptomami powinny bezwzględnie udać się po pomoc do doświadczonego lekarza psychiatry. Trzeba pamiętać o tym, że depresja to choroba potencjalnie śmiertelna. Poza tym, nieleczona znacząco obniża jakość życia chorego. Epizody depresyjne mogą mieć różne nasilenie. To zaburzenie psychiczne ma niestety tendencję do nawracania i należy o tym pamiętać. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większa jednak szansa na poprawę swojego samopoczucia. Ponadto, efektywne leczenie depresji znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnego epizodu. Nie warto zwlekać więc z wizytą u specjalisty, jeżeli dostrzegamy u siebie niepokojące objawy.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zmagamy się z depresją, musimy poszukać pomocy. Możliwości do wyboru mamy co najmniej kilka. Możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zajmie się leczeniem depresji lub pokieruje nas do psychiatry. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u lekarza psychiatry, do którego możemy udać się bez skierowania w ramach NFZ lub też prywatnie. Niektórzy w pierwszej kolejności udają się do psychologa bądź psychoterapeuty i nie jest to błąd. Lekki epizod depresji może być bowiem z powodzeniem leczony w ramach terapii. Jeżeli psycholog stwierdzi, że potrzebujemy konsultacji psychiatrycznej, zaleci nam ją. Wiele osób obawia się jednak wizyty u lekarza tej specjalności, aczkolwiek zupełnie niesłusznie. Zanim się na nią udamy, dowiedzmy się w jaki sposób przebiega. Wówczas będziemy zdecydowanie mniej zestresowani i bardziej pewni siebie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry to doświadczenie dość stresujące dla zdecydowanej większości osób. Nie ma się temu co dziwić, bo psychiatria obrosła w wiele mitów. Jak się jednak okazuje, zupełnie niesłusznie. Na początek dobrze byłoby poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Im większa liczba pozytywnych opinii o danym specjaliście, tym rzecz jasna lepiej. W dniu wizyty wystarczy po prostu udać się na umówione spotkanie. Nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Warto jednak zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokumentację medyczną, która może odegrać znaczenie. Pierwsza wizyta u psychiatry trwa zazwyczaj godzinę i na to należy się przygotować. Lekarz najpierw będzie chciał dowiedzieć się, z czym mamy problem. Postarajmy się opisać to własnymi słowami. Następnie, psychiatra przejdzie do zadawania pytań, które odgrywają istotne znaczenie w postawieniu diagnozy. Jeżeli lekarz postawi diagnozę depresji, zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej, w leczeniu depresji stosowane są leki z grupy SSRI. Specjalista może jednak wdrożyć także inne, o ile uzna to za konieczne.

Jak przebiega leczenie psychiatryczne?

Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób przebiega właściwie leczenie psychiatryczne. Po postawieniu diagnozy i przepisaniu stosownych recept, udajemy się przecież do domu. W warunkach domowych należy przyjmować leczenie wedle zaleceń lekarza psychiatry. Konieczne jest systematyczne uczęszczanie na wizyty kontrolne. Kontrolne wizyty psychiatryczne odbywać się mogą z różną częstotliwością. Na początku, gdy dopiero ustalany jest rodzaj i dawka leku, wizyty kontrolne będą odbywać się częściej, na przykład co miesiąc. Po jakimś czasie możliwe staną się jednak rzadsze wizyty kontrolne, na przykład co pół roku. Ważna jest współpraca ze swoim lekarzem psychiatrą. W przeciwnym razie, ciężko będzie osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Leczenie farmakologiczne może powodować skutki uboczne i należy się z tym liczyć. Zazwyczaj owe skutki uboczne mijają jednak po kilku tygodniach terapii. Może się jednak zdarzyć, że skutki uboczne nie miną. Wówczas należy poinformować o tym fakcie swojego lekarza psychiatrę. Być może konieczna okaże się zmiana leku. Czasami wystarcza zaś modyfikacja dawki. Psychiatra może zalecić również równoległą psychoterapię. Leczenie farmakologiczne wraz z psychoterapią przyniosą zazwyczaj najlepsze efekty.

Psychoterapia – czym jest i jak wygląda?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest właściwie psychoterapia. Okazuje się, że taka terapia może być prowadzona przez osobę, która ukończyła odpowiednie studia oraz szkołę psychoterapii. Warto zdecydować się na terapię w wybranym przez siebie nurcie. Okazuje się, że do wyboru mamy całkiem sporo rozwiązań. Niektórym do gustu może przypaść psychoterapia w nurce psychodynamicznym, ale inni będą zadowoleni z psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dobrze byłoby więc poczytać nieco o poszczególnych nurtach i wybrać ten, który wydaje nam się najlepszy. W przypadku depresji, konieczne jest uczęszczanie na psychoterapię przynajmniej raz w tygodniu. Niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać sesji dwa razy w tygodniu. Ważne jest to, aby uczęszczać na terapię systematycznie i pamiętać o tym, aby być aktywnym podczas sesji. Istotna jest więź terapeutyczna. Znalezienie dobrego terapeuty może jednak nie być zbyt proste. Dobrym pomysłem mogłoby okazać się porównanie opinii na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej pozytywnych opinii o danym psychoterapeucie, tym lepiej. Jeżeli czujemy, że coś w relacji z terapeutą nam się nie podoba, porozmawiajmy z nim o tym. W przeciwnym razie, niezmiernie ciężko będzie nam kontynuować proces terapeutyczny.

Efekty nie pojawią się natychmiast

Każdy, kto walczy z depresją chciałby, aby objawy tego wyjątkowo uciążliwego schorzenia ustąpiły jak najszybciej. Niestety, ani leczenie farmakologiczne, ani psychoterapia nie przyniosą efektów od razu. Na satysfakcjonujące rezultaty leczenia psychiatrycznego trzeba będzie poczekać przynajmniej cztery tygodnie. Czasami jednak należy poczekać na działanie leku nieco dłużej. Jeżeli jednak po sześciu tygodniach nie dostrzegamy żadnej pozytywnej zmiany, należałoby porozmawiać z lekarzem. Prawdopodobnie konieczna może okazać się zmiana preparatu. Jeżeli chodzi o psychoterapię, zmiany mogą pojawić się jeszcze później. Te w pełni satysfakcjonujące ujrzymy po około trzech miesiącach regularnego uczęszczania na sesje. Nie należy się więc zrażać do psychoterapii, jeżeli nie widzimy efektów od razu.

Jak wesprzeć leczenie depresji?

Aby leczenie depresji przyniosło najlepsze rezultaty, należałoby pomyśleć o jakimś wsparciu. Wspaniałym rozwiązaniem może okazać się prowadzenie dobrze zbilansowanej diety. Na pewno dobrze byłoby regularnie sięgać po świeże owoce, warzywa, a także o produkty pełnoziarniste. Nie sposób nie zauważyć, że w diecie osoby cierpiącej na depresję powinny znaleźć się także owoce morza, ryby oraz odpowiednie napoje. Najlepiej sięgać po wodę mineralną. Nawodnienie organizmu odgrywa bowiem niebagatelną rolę w leczeniu zaburzeń psychicznych. Należy z ostrożnością podchodzić do niektórych gatunków ziół, takich jak chociażby dziurawiec. Niektóre zioła mogą bowiem wchodzić w interakcje z lekami od psychiatry. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy dane zioła mogą być stosowane, skontaktujmy się ze swoim lekarzem prowadzącym. Na pewno będzie on wiedział, które zioła można zastosować, a których nie.

Kiedy trzeba pomyśleć o leczeniu w warunkach szpitalnych?

Niestety, leczenie w warunkach ambulatoryjnych nie zawsze okazuje się wystarczające. Czasami należy pomyśleć o leczeniu depresji w warunkach szpitalnych. Kiedy jednak staje się to konieczne? Na to pytanie można odpowiedzieć w dość prosty sposób. Leczenie depresji w warunkach szpitalnych jest konieczne wtedy, gdy pacjent zagraża sobie lub swojemu otoczeniu. Ponadto, o leczeniu depresji w szpitalu można pomyśleć wtedy, gdy pacjent boryka się z tak zwaną depresją psychotyczną. Wiele osób ma wątpliwości co do leczenia w szpitalu. Jak się jednak okazuje, nie należy się go obawiać. W szpitalu pracują specjaliści, którzy mogą obserwować pacjenta przez całą dobę. Dzięki temu, możliwe będzie wdrożenie skutecznego leczenia. Ponadto, w szpitalu, chory może uczestniczyć w terapii grupowej, jak również w spotkaniach indywidualnych z psychologiem. Do szpitala psychiatrycznego działającego w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie. Jeżeli jednak zamierzamy udać się do szpitala psychiatrycznego prywatnego, nie potrzebujemy skierowania. Musimy jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami. Niemniej jednak, warunki panujące w prywatnym szpitalu psychiatrycznym są naprawdę bardzo dobre. Możemy liczyć nie tylko na lepszą opiekę, ale również na wyjątkowo komfortowe pokoje. Za dodatkową opłatą będziemy mogli liczyć na jednoosobowy pokój. Istotne jest to, aby po opuszczeniu szpitala, kontynuować leczenie w warunkach ambulatoryjnych. Ponadto, leki należy przyjmować tak długo jak zaleci lekarz. Przedwczesne ich odstawianie jest błędem, którego nie warto popełniać. Narażamy się wówczas na szybki nawrót epizodu depresyjnego.

Dodaj komentarz