Piec akumulacyjny – jak korzystać i oszczędzać

Piec akumulacyjny – jak korzystać i oszczędzać

Piec akumulacyjny to rodzaj grzejnika elektrycznego, jaki zwykle spotyka się w domach, które nie mają dopływu gazu. Zostały zaprojektowane do pracy z 2 taryfowymi licznikami energii, aby pozwalać korzystać z tańszych, nocnych stawek za energię elektryczną. W ciągu nocy pochłaniają i gromadzą energię – zazwyczaj w cegłach ceramicznych lub glinianych wewnątrz grzejnika. Energia ta może być następnie wykorzystana do ogrzewania domu następnego dnia.

W przeciwieństwie do grzejników, które mają kolumny lub panele, grzejnik akumulacyjny jest zwykle skrzynką przymocowaną do ściany.

Grzejniki akumulacyjne są wyposażone w elementy sterujące wejściem i wyjściem. Wejście kontroluje, ile energii chcesz zmagazynować przez noc, a wyjście kontroluje, ile ciepła chcesz oddać w ciągu dnia.

Odpowiednia równowaga między tymi dwoma elementami sterującymi określi, ile energii zużywają Twoje grzejniki akumulacyjne i jak skutecznie ogrzewają Twój dom.

Starsze piece akumulacyjne mają sterowanie ręczne, a elementy sterujące wejścia i wyjścia znajdują się zwykle na górze grzejnika lub z boku. W takich piecach stosuje się sterowanie przez cały rok, aby uniknąć zużywania więcej energii niż potrzeba w okresie letnim i upewnić się, że grzejniki przechowują wystarczająco dużo ciepła, aby wystarczyć na cały dzień zimą.

Niektóre grzejniki akumulacyjne są również wyposażone w ustawienie „doładowania”, aby w razie potrzeby zapewnić dodatkowy podmuch ciepła. Jednak zapewnienie takiego wzmocnienia ciepła w domu często wykorzystuje energię elektryczną w godzinach szczytu, a nie energię zmagazynowaną w grzejniku przez noc.

Jeśli zainstalowanych jest więcej niż jeden grzejnik akumulacyjny, można sterować każdym z nich z osobna.

Jak obsługiwać piec akumulacyjny?

Zgodnie z podaną wcześniej informacją, piec akumulacyjny zarządzany jest przez kontrolę wejścia i wyjścia ciepła.

Wejście kontroluje, ile energii należy zmagazynować przez noc.

Liczby na kontrolce wejściowej zwykle mają wartość od 1 (niski) do 6 (wysoki). Im wyższa liczba, tym więcej energii Twój grzejnik będzie przechowywał przez noc i tym więcej energii zużyje. W zimowe noce będziesz musiał zgromadzić więcej energii, aby mieć wystarczająco dużo ciepła na cały następny dzień. Tak więc, kiedy zaczyna się robić zimno, lepiej jest utrzymywać pokrętło wprowadzania energii w przedziale od 4 do 6.

Wiosną i jesienią natomiast warto przestawić pokrętło wejścia w zakres od 1 do 3. Do tego czasu ogrzewanie nie będzie potrzebne w ciągu dnia, więc nie trzeba gromadzić tak dużej ilości energii przez noc.

Jeśli okaże się, że w Twoim domu nie jest wystarczająco ciepło lub nie ma wystarczająco ciepła, aby wytrzymać przez cały dzień, spróbuj przekręcić pokrętło wejściowe nieco bardziej na noc.

Latem zwykle jest wystarczająco ciepło, aby w ogóle nie potrzebować ogrzewania. Jeśli tak jest, wyłącz grzejnik na ścianie. Uniemożliwi to wchłanianie energii przez noc, a także wydzielanie ciepła w ciągu dnia.

Wyjście kontroluje ilość ciepła do oddania w ciągu dnia.

W ciągu dnia przekręć regulator mocy w górę lub w dół, aby ogrzać dom, kiedy i kiedy tego potrzebujesz.

Im wyżej podkręcisz, tym cieplej się poczujesz. Ale robiąc to, zużyjesz również więcej zmagazynowanej energii. Stopniowo uwalniając ciepło w ciągu dnia na niskim poziomie około 1 lub 2, powinieneś mieć go na tyle, aby podkręcić go wieczorem, kiedy zwykle jest nieco chłodniej.

Jeśli będziesz poza domem w ciągu dnia, pamiętaj, aby przed wyjściem przekręcić regulator mocy w dół, aby nie zużywać więcej energii niż potrzebujesz.

Przed pójściem spać zawsze warto zmniejszyć wartość na wyjściu do poziomu 1. Ogrzewanie domu przez noc będzie kosztować więcej, a nie jest potrzebne. Zużyje również więcej zmagazynowanej energii, więc będzie mniej dostępnej na następny dzień.

Piec akumulacyjny sterowany automatycznie

Nowsze grzejniki akumulacyjne są zwykle bardziej wydajne w ogrzewaniu domów. Nowoczesne systemy sterowania nie wymagają też tak czasochłonnego sterowania, aby uzyskać prawidłowe ustawienia.

Prawie każdy nowoczesny piec akumulacyjny jest wyposażony w termostat, co ułatwia kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Niektóre mają również wbudowane czujniki inteligentnego systemu zarządzającego. Z biegiem czasu grzejniki te automatycznie uczą się „idealnej” ilości energii do przechowywania w nocy i kiedy należy ogrzać dom w ciągu dnia.

Dodaj komentarz