Domowa lewatywa – jak ją zrobić?

Domowa lewatywa – jak ją zrobić?

Lewatywa zwana również wlewem doodbytniczym, to jeden ze starszych zabiegów medycznych. Cel tego zabiegu jest oczywisty. Dzięki niemu można pozbyć się z jelit zalegającego kału. Warto wspomnieć, że gromadzące się nieraz latami złogi kałowe bardzo negatywnie mogą wpływać na stan zdrowia. Wystarczy wspomnieć, że złogi są pełne bakterii, niestrawionych resztek jedzenia, po prostu gnijących w jelitach i innych resztek, których w jelitach być nie powinno, mogą bowiem prowadzić do zatrucia całego organizmu. Aby się ich pozbyć, najlepiej wykonać lewatywę. Oczywiście można to zrobić u lekarza w warunkach gabinetu zabiegowego, z powodzeniem jednak można ten zabieg wykonać także w domu.

Lewatywa. Jak wykonać?

Lewatywa polega na wlaniu do odbytu specjalnego roztworu. Można przygotować go samodzielnie, można też po prostu nabyć w aptece. Do wykonania wlewu doodbytniczego potrzebna będzie gruszka lub irygator. Taki zabieg wskazany jest przy często występujących zaparciach a także przed porodem. Po wykonaniu wlewu należy się wypróżnić, dzięki czemu z jelit usunięte zostaną złogi kałowe. Ciekawą opcją jest lewatywa z kawy. Musi być połączona z piciem dużych ilości soków. Oczyszczenie jelit jest w takiej sytuacji dużo dokładniejsze. Ten rodzaj oczyszczania organizmu nazywany jest od nazwiska twórcy, terapią Gersona. Warto pamiętać zarówno o piciu soków jak i o lewatywie. W przypadku pominięcia któregoś z etapów terapii, może dojść do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do niewydolności wątroby.

Lewatywa z kawy nie jest trudna do wykonania. Należy przygotować wywar z mielonej kawy organicznej, nie więcej niż litr. Taką lewatywę można wykonywać do pięciu razy w ciągu doby. Warto jednak pamiętać, że przy lewatywie usuwane są nie tylko złogi kałowe, ale i bakterie, które powinny być w jelitach, ponieważ wspomagają ich pracę. Nie należy więc wykonywać lewatywy zbyt często, bowiem może to pogorszyć stan zdrowia.

Lewatywa w domu.

Lewatywę z kawy należy wykonywać tylko w połączeniu z piciem soków owocowych. Można też wykonywać innego rodzaju lewatywy, bez konieczności picia soków. Przykładem tu jest lewatywa z roztworu wody i soli czy też wody i soku z cytryny.

Samo wykonanie lewatywy nie jest trudne. Należy zaopatrzyć się w gruszkę do lewatywy lub irygator, ułożyć się na lewym boku, lub oprzeć się na łokciach i unieść pośladki powyżej barków. Płyn wlewa się do odbytu do momentu poczucia parcia na stolec. Dobrze jest przed wykonaniem lewatywy podłożyć ręcznik. Płyn należy przetrzymać w środku około 15 minut, na początku pozostając w jednej pozycji, później zaś przewracając się na prawy bok i na plecy. Warto pamiętać, że konieczność wypróżnienia może wystąpić przed upływem 15 minut. Nie należy oczywiście się powstrzymywać, tylko po prostu się wypróżnić.

Przeciwwskazania do lewatywy.

Przeciwwskazaniem do lewatywy są choroby jelit, ból brzucha, niewydolność nerek a także niedrożność jelit. Należy także uważać z lewatywą u dzieci. W przypadku dzieci, należy ją wykonywać tylko w ostateczności. Złym pomysłem jest wykonywanie lewatywy u dzieci w celach profilaktycznych.

Dodaj komentarz