Czy warto zamienić koła zapasowe na dojazdówki?

Czy warto zamienić koła zapasowe na dojazdówki?

Zapewne nie raz przez dużą i ciężką oponę zapasową nie można było włożyć zakupów czy walizek do bagażnika. Choć jest ona niezbędnym wyposażeniem samochodu, to istnieje dla niej alternatywa. Koła dojazdowe są coraz bardziej popularne i lubiane przez kierowców. Oto kilka zalet opon dojazdowych.

Odzyskany bagażnik

Dojazdówki są zdecydowanie lżejsze od kół zapasowych. Ich wielkość jest standardowa, ale dzięki wąskiemu bieżnikowi opony zajmuje mniej miejsca w bagażniku. Łatwiej nimi operować podczas zmiany wadliwego koła. Warto tu zaznaczyć, że taki rodzaj opony dobrze sprawdzi się w samochodach kobiecych. Zdarzają się panie, którym niestraszne „złapanie gumy”.

Możliwości opon dojazdowych

W przeciwieństwie do zapasówek, koła dojazdowe mają pewne ograniczenia. Nie powinno się przekraczać prędkości 80 km/h ze względu na wcześniej wspomniany wąski bieżnik. Dodatkowo ich wytrzymałość jest ograniczona. Należy jak najprędzej udać się do serwisu i wymienić oponę na standardową, ponieważ zbyt długie użytkowanie dojazdówki może spowodować uszkodzenie mechanizmów trakcyjnych samochodu.

Komfort jazdy

Z racji tego, że bieżnik jest węższy, to pogarsza się przyczepność oraz hamowanie. Powinno się zatem uważać szczególnie na mokrych nawierzchniach. Irytujące może być też zapalenie się kontrolki ABS/ESP bądź kontrolki o nieprawidłowym ciśnieniu w oponie, jednak nie oznaczają one realnej awarii. Ich praca jest zaburzona ze względu na różnicę zamontowanych kół.

Dla kogo będą idealne?

Koła dojazdowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poruszają się głównie po mieście. Taki rodzaj opony sprawdzi się w sytuacji, gdy nie trzeba pokonywać długiej trasy. Kolejnym plusem jest większa ilość miejsca w bagażniku. Kierowca, który ma liczną rodzinę lub na co dzień przechowuje tam rzeczy, powinien pomyśleć o wymianie zapasówki na wyżej opisywany model. Co więcej, jeśli ktoś myśli o zainstalowaniu gazu ze zbiornikiem bądź już taki posiada, to teraz będzie mógł znów wozić ze sobą opony zamienne.

Dodaj komentarz