Weterynarz radzi – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Weterynarz radzi – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Podczas wakacji zwierzętom częściej przytrafiają się wypadki. Nie uchronimy ich przed każdym wypadkiem, ale możemy pomóc. Najważniejsze to zachować spokój i wiedzieć co robić.

Jak pomóc swojemu pupilowi

Udar cieplny

Podczas upałów na długie spacery z pupilem wychodzimy wcześnie rano lub późnym wieczorem. Długie przebywanie na słońcu może spowodować udar cieplny. Kiedy do niego dojdzie kładziemy zwierzę w chłodnym miejscu, w cieniu. Oczyszczamy pyszczek ze śliny, okładamy głowę i tułów ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Jeśli jest przytomne dajemy mu wodę do picia i kontrolujemy temperaturę, żeby nie doszło do jej gwałtownego spadku. Potem jak najszybciej zawozimy zwierzę do weterynarza, aby podał mu dożylnie elektrolity, leki nasercowe i moczopędne.

Podtopienie

Mimo, że większość psów bardzo dobrze pływa to może się zdarzyć, że zaplącze się w coś albo dostanie się w obszar działania silnego wiru. Kiedy dojdzie do podtopienia po wyciągnięciu zwierzęcia z wody unosimy jego tułów i łapy do góry, tak, żeby głowa była niżej i oklepujemy boki klatki piersiowej. To umożliwi pozbycie się wody z płuc. Kiedy zwierzę jest nieprzytomne kładziemy je na boku, usuwamy ciała obce z pyska i pociągamy za język. Jeśli nie wyczuwamy tętna to uciskamy okolice serca płasko ułożona dłonią w celu reanimacji.

Poparzenie

Uszkodzone miejsce polewamy zimna wodą. Potem przykładamy na kilka minut chłodny, sterylny kompres. Jeżeli nie mamy go pod ręką to możemy użyć mokrego ręcznika. Następnie nakładamy preparaty z panteonem. Poważniejsze poparzenia musi obejrzeć weterynarz.

Zadławienie

Najpierw szeroko otwieramy pysk zwierzęcia. Jeżeli widzimy przedmiot, który utkwił w gardle próbujemy go usunąć uważając, aby nie podrażnić gardła. Jeżeli to nie pomaga wykonujemy manewr Heimlicha, który wyzwala bezwarunkowy odruch kaszlu. Polega on na kilkukrotnym uciskaniu przedniej części brzucha pupila albo mocnym oklepywaniu miejsca między łopatkami na grzbiecie.

Złamana lapa

Musimy unieruchomić ją w taki sposób, aby usztywnić dwa sąsiednie stawy. Możemy użyć patyka i bandaża lub ręcznika. Jeśli złamanie jest otwarte to przed unieruchomieniem dezynfekujemy ranę, tamujemy krwawienie i zakładamy opatrunek. Zabieramy zwierzę do weterynarza, żeby wykonał zdjęcie RTG. Jeżeli zachodzi taka potrzeba lekarz wykonuje operację.

Weterynarz radzi – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Zestresowany i obolały zwierzak może stać się agresywny. Pamiętaj zatem, żeby podczas udzielania mu pomocy nigdy go nie przytulać i nie zbliżać twarzy do jego głowy!

Dodaj komentarz