Jak się dobrze uczyć – sposoby na efektywną naukę

Jak się dobrze uczyć – sposoby na efektywną naukę

Rok szkolny jest już w pełni i większość uczniów zdążyła już przywyknąć do codziennych obowiązków związanych z nauką. Doskonale jednak wiemy, że nie jest to coś, co zawsze sprawia przyjemność i czasem brakuje nam motywacji do tego, aby otworzyć książkę lub przyswoić notatki z lekcji. Jeśli zastanawiasz się jak się dobrze uczyć i chcesz, aby przyniosło to dobre efekty, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów.

Jak się efektywnie uczyć – sprawdzone sposoby

Przede wszystkim motywacja

Człowiek bez motywacji nie byłby w stanie wykonać nawet najprostszej czynności, takiej jak wstanie z łóżka czy pójście do pracy. Motywacja odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu i potrzebna jest też między innymi do nauki. Jeśli chcesz uczyć się w sposób skuteczny, to postaraj się znaleźć cel, który zmotywuje Cię do tego, aby otworzyć książkę i zacząć się uczyć. Mogą to być różne cele, chociażby zdanie sprawdzianu na 5 czy zaliczenie semestru. Mogą to być też cele długoterminowe, takie jak otrzymanie świadectwa z paskiem, które będzie Twoją przepustką do dostania się do dobrej szkoły. W momentach, gdy nie będzie Ci się chciało uczyć (a na pewno takie nastąpią) przypomnisz sobie o swoim celu i łatwiej będzie Ci się zabrać za naukę.

Zadbaj o otoczenie

Miejsce, w którym się uczysz, wbrew pozorom ma duży wpływ na to czy dobrze przyswoisz wiedzę. Postaraj się, aby Twoje biurko do nauki i odrabiania lekcji zawsze było uporządkowane i zachęcało do tego, aby z niego korzystać. Bałagan, który panuje wokół, mógłby Cię tylko zniechęcać i rozpraszać podczas nauki. Jeśli lepiej przyswajasz wiedzę w ciszy, to postaraj się odciąć od głośnych dźwięków z podwórka, wycisz telefon i wyłącz telewizor. Z kolei, jeśli wolisz naukę z muzyką, to przygotuj sobie kilka ulubionych piosenek, które pozytywnie nastroją Cię do nauki i sprawią, że czytanie notatek będzie bardziej przyjemne.

Pamiętaj o przerwach

Jeśli się uczysz, to musisz pamiętać o częstych przerwach, które będą odpoczynkiem dla Twojego mózgu i dzięki nim zregeneruje się do dalszej pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie system, w którym będziesz uczyć się bez przerwy przez 30 minut i po tym czasie zrobisz sobie 5 minut przerwy np. na posiłek, kawę lub sprawdzenie telefonu. Nie ma sensu siedzieć bez przerwy przez kilka godzin z nosem w książce, bo części informacji nie zapamiętasz przez to, że Twój mózg będzie zmęczony. Dobrym pomysłem jest też dzielenie sobie materiału na kilka mniejszych części i uczenie się go w różnych dniach. Dzięki temu poświęcimy temu mniej czasu codziennie i będziemy musieli skupiać się tylko na tym i nie będziemy zestresowani, że jutro jest ważny sprawdzian, a my jeszcze się nie zaczęliśmy uczyć.

Dodaj komentarz