Bez skrzynki e-mailowej ciężko jest żyć we współczesnym świecie. To za jej pomocą zakładamy na ogół konta na różnych portalach, robimy zakupy czy kontaktujemy się z ludźmi (na przykład potencjalnymi pracodawcami). Bardzo wiele osób decyduje się nawet na założenie nie jednej, a kilku skrzynek do różnych celów. Trzeba jednak pamiętać, że skrzynka skrzynce nierówna i potrafią one diametralnie różnić się oferowanymi funkcjami, a także poziomem bezpieczeństwa. Tylko czy te skrzynki, które wybierane są najczęściej, są jednocześnie najlepszymi?
Gdzie najchętniej zakładamy skrzynki?
W Polsce poza globalnym faworytem, czyli Gmailem, dominują przede wszystkim polscy dostawcy usług e-mail, tacy jak Wirtualna Polska, Interia czy Onet.
Gmail – wady i zalety
W tym pierwszym przypadku powód jest oczywisty – Gmail jest niezwykle rozbudowaną skrzynką, z wieloma możliwościami personalizacji i dobrym filtrem antyspamowym. Ponadto zakładając konto Gmail, tak naprawdę zakładamy konto Google – przy jego pomocy możemy korzystać chociażby z serwisów takich jak YouTube, ale też usług typu Dokumenty Google czy Dysk Google.
W przypadku Gmaila można przyznać, że nie bez powodu stał się tak popularny. Ma on jednak także swoje minusy, o których warto pamiętać. Przede wszystkim nie zachwyci on zwolenników bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Skierują się oni w dużej mierze w stronę bardziej niszowych, ale bezpieczniejszych rozwiązań http://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/.
Jest powszechną wiedzą, że Google (a konkretnie roboty Google – nie prawdziwi pracownicy) czyta wysyłane i otrzymywane za pomocą Gmaila wiadomości. Na tej podstawie możliwe jest zakwalifikowanie danej osoby do określonej grupy społecznej czy grupy zainteresowań, co pozwoli ukazywać jej bardziej trafne reklamy. Właśnie – reklamy. W wersji darmowej nie da się ich ominąć, za opłatą już tak. Google nie udostępnia także możliwości szyfrowania wiadomości end-to-end.
Co z polskimi skrzynkami?
Co z kolei z tak lubianymi przez Polaków polskimi skrzynkami? W wielu przypadkach konto na nich założyliśmy już lata temu i nie chcemy z niego rezygnować i się gdzieś przenosić, ponieważ może to być problematyczne i uciążliwe.
Często zasypują one użytkowników reklamami, mają mało estetyczne designy i – co najgorsze – kwestionować można ich bezpieczeństwo. Regularnie zdarzają się im także awarie, a ponadto nie na każdej zagranicznej stronie będzie się można za ich pomocą zarejestrować. Trzeba przyznać, że polskie skrzynki e-mail próbują iść z duchem czasu, ale nie do końca im się to udaje i dlatego też powoli tracą popularność.
Alternatywy dla popularnych skrzynek
W popularność rosną przede wszystkim takie skrzynki jak Protonmail http://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/ czy Tutanota, które oferują użytkownikom znacznie więcej możliwości dbania o swoją prywatność. Niestety, w ich przypadku darmowe konta mają spore ograniczenia, a za większy komfort użytkowania trzeba już zapłacić.