Jak wyczyścić srebrne kolczyki?

Jak wyczyścić srebrne kolczyki?

jak wyczyścić srebrne kolczyki

Skąd się bierze ciemny osad na srebrnej biżuterii?

Kiedy kupujemy srebrną biżuterię zachwyca nas jej połysk i gładka faktura. Niestety po pewnym czasie, szczególnie jeśli dłużej jej nie nosiłyśmy srebro pokrywa się nieestetycznym ciemnym nalotem. Biżuteria traci wówczas blask i wygląda na dużo starszą i zniszczoną. To normalny proces utleniania się srebra i nie jest zależny od ceny wyrobów jubilerskich. Na szczęście istnieje wiele sposobów na przywrócenie im dawnego piękna. Kolczyki ze srebra możemy oddać do jubilera aby profesjonalnymi środkami wyczyścił je z osadu. To jednak nie jedyne wyjście. Od lat znane są bowiem domowe sposoby czyszczenia srebrnych przedmiotów. Środki, które są do tego potrzebne z pewnością każdy znajdzie swoim domu.

Domowe sposoby na wyczyszczenie srebrnych kolczyków

– Popiół

Na zwilżoną szmatkę nakładamy niewielką ilość popiołu i czyścimy kolczyki. Następnie czystą i miękką ściereczką polerujemy je nadając biżuterii utracony blask. Ważne jest aby nie stosować popiołu węgielnego gdyż może porysować srebro. Stosowanie popiołu jest najstarszym sposobem na wyczyszczenie srebrnej biżuterii, stosowanym od lat przez nasze babcie, które tę metodę wykorzystywały również do pielęgnacji srebrnej zastawy stołowej.

– Soda oczyszczona i folia aluminiowa

Soda oczyszczona jest środkiem powszechnie znanym ze swych właściwości czyszczących i z pewnością każdy ma ją w swojej kuchni. Doskonale nadaje się do czyszczenie srebra. Aby przywrócić połysk i czystość srebrnym kolczykom należy wyłożyć miseczkę folią aluminiową i do wewnątrz wsypać kilka łyżeczek sody. Następnie trzeba dodać gorącej wody i w tym oto roztworze moczyć biżuterię. Jeśli zobaczymy, że czarny osad zszedł, wówczas płuczemy wszystko w czystej wodzie i suszymy. To samo możemy zrobić z użyciem soli kuchennej. Sposób ten nie jest jednak polecany do czyszczenie kolczyków z dodatkiem cyrkonii, markazytów, kryształków lub innych kamieni, które mogą być doklejone. W ciepłym roztworze klej może się po prostu rozpuścić a ozdoby odkleić. Takich kolczyków lepiej więc nie moczyć a jedynie myć mokrą ściereczką.

– Pasta do zębów

Ten powszechnie znany i stosowany środek do mycia zębów może być naszym wielkim sprzymierzeńcem w dbaniu o srebrne kosztowności. Najlepiej jest nałożyć pastę za pomocą ściereczki, jednak mocniejsze zabrudzenia można delikatnie wyszorować miękką szczoteczką do zębów. Wyczyszczone pastą srebro pięknie się błyszczy i wygląda jak nowe. Należy jednak pamiętać aby nie była to pasta wybielająca gdyż może trwale odbarwić srebro. Warto uważać na stosowanie tej metody z obawy na ciężkie do wypolerowania zarysowania powierzchni, mogące powstać podczas jej stosowania.

Jak dbać o biżuterię?

Aby biżuteria zachowała swój piękny wygląd warto ją po prostu… nosić! Im dłużej srebrna biżuteria leży nieużywana, tym bardziej śniedzieje. Jeżeli chcemy przechowywać nasze kosztowności to zadbajmy o odpowiednie miejsce. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne szkatułki z licznymi przegródkami, w których możemy trzymać każdy element osobno zdala od działania promieni słonecznych oraz zmieniającego się powietrza. Rozdzielanie biżuterii powoduje, że nie zarysowują się one nawzajem i dłużej zachowują nieskazitelną gładkość i połysk.

Dodaj komentarz