Dobrego podejścia do pieniędzy należy uczyć się już od najmłodszych lat. Im wcześniej zaczniemy naukę i przyswajanie dobrych nawyków, tym większą mamy szansę na to, że zaprocentuje to w przyszłości. Jak jednak nauczyć dziecko tej trudnej sztuki oszczędzania, w momencie, gdy nie do końca rozumie ono jego wartość? To nie jest takie proste, jednak istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić to skutecznie. Poznaj najlepsze sposoby!
Niezawodne sposoby na to, jak nauczyć dziecko oszczędzania
Zabierz dziecko na zakupy
Duża część rodziców niechętnie zabiera swoje pociechy na zakupy w obawie o to, że skończy się to płaczem i kolejną zabawką w koszyku. Wspólne zakupy to jednak wbrew pozorom świetna okazja na naukę oszczędzania w praktyce. Możesz pokazać dziecku, że wszystko ma swoją cenę i że za wszystko należy zapłacić. Pokaż dziecku, w jaki sposób robisz zakupy, że wcześniej je planujesz i robisz listę, żeby kupić tylko to, co rzeczywiście jest Ci niezbędne. Nie zapomnij też powiedzieć, że za zaoszczędzone pieniądze można czasem pozwolić sobie na przyjemności i kupno wymarzonej rzeczy. Dziecko zobaczy, że oszczędzanie prowadzi do przyjemności, a nie jest jedynie przykrym obowiązkiem.
Daj dziecku kieszonkowe
Bez dostępu do pieniędzy, trudno będzie nauczyć dziecko odpowiedniego zarządzania nimi. Warto więc ustalić kieszonkowe, które będziesz dawać mu raz w miesiącu lub raz w tygodniu. Na początku nie muszą być to duże kwoty. Możesz zacząć od małych, a gdy dziecko będzie rosnąć, będziesz regularnie zwiększać sumę kieszonkowego. Dzieci również potrzebują pieniędzy na swoje wydatki. Porozmawiajcie wspólnie o jego potrzebach i o tym, na co chce przeznaczać kieszonkowe. Możesz także zasugerować, że jeśli będzie odkładać przez jakiś czas małe sumy, to po jakimś czasie zbierze oszczędności, które może przeznaczyć na jakiś większy wydatek np. wymarzoną zabawkę lub grę. Odkładanie pieniędzy ze swojego kieszonkowego będzie nie tylko dobrą lekcją zarządzania pieniędzmi, ale także nauczy dziecko cierpliwości, która niezbędna jest podczas oszczędzania.
Świeć przykładem
Na nic zda się nauka oszczędzania, jeśli sami nie będziemy świecić dobrym przykładem. Dzieci bardzo szybko podłapują zachowanie osób z otoczenia i starają się im dorównać. Dlatego, jeśli rodzice nie potrafią oszczędzać i nie pokazują jak to się robi to dziecko również nie będzie potrafić tego zrobić. Zastanów się, czy sam w dobry sposób zarządzasz pieniędzmi i czy stanowisz dobry wzór do naśladowania. Jeśli Twój sposób oszczędzania się sprawdza i przynosi efekty, to przekaż tę wiedzę dziecku i pokaż, jak Ty to robisz. W początkowych etapach życia dziecka to my jesteśmy dla niego największym autorytetem. Dlatego warto to wykorzystać i pokazać jak powinno zarządzać się pieniędzmi i jak robią to rodzice. Dziecko powinno z chęcią Was naśladować i powielać dobry przykład.
Nauka przez zabawę
Dziecko najchętniej i najlepiej uczy się poprzez zabawę. Będzie to dla niego najciekawsza forma nauki, przez którą może wyciągnąć dużą dawkę wiedzy. Dobrym pomysłem będzie zakupienie popularnej gry, w której trzeba zarządzać papierkowymi pieniędzmi, kasą i żetonami. Dziecko pozna, czym jest pieniądz i jak można wymieniać go na inne rzeczy. Zobaczy też, że wszystko ma swoją cenę i na niektóre rzeczy trzeba czasem trochę oszczędzić. Gra, w której zarządza się pieniędzmi, może nauczyć też dziecko liczenia i logicznego myślenia.