Jak efektywnie zarządzać swoim czasem?

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem?

Jest wiele osób, które cierpią na nieustanny brak czasu. Na co dzień jesteśmy bardzo aktywni, pragniemy spełniać się zawodowo, dbać o rodzinę i swoje pasje. Mamy cele i marzenia, jednak ciągle brakuje nam czasu na realizację wszystkich zamierzeń. Czy da się to zmienić? Oczywiście tak, trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.

Zacznij od dobrego planu

Życie według wcześniej ustalonego planu to najlepszy sposób na to, by pracować efektywnie i mieć więcej wolnego czasu dla siebie. Warto więc wyrobić sobie taki nawyk, że dzień wcześniej albo rano ustalamy listę zadań. Forma tego planu nie ma większego znaczenia, można to zrobić na kartce papieru albo w specjalnej aplikacji. Dobry plan musi jednak spełniać kilka warunków. Przede wszystkich nie wpisujemy do niego zbyt dużej liczby zadań. Najlepiej będzie jeśli na dany dzień zaplanujemy 3 góra 4 ważne zadania. Warto je ustalić w kolejności według ich ważności czyli zadania priorytetowe wykonujemy jako pierwsze.

W swoim planie wypisujemy nie tylko zdania zawodowe ale także i prywatne takie jak przygotowanie posiłku, wyjście do sklepu czy sprzątanie. Przy każdym zadaniu szacujemy sobie czas jaki ono zajmie. Warto trzymać się zasady, by planować sobie zadania zawodowe na nie więcej jak 8 godzin, bo po tym czasie i tak nasza efektywność znacznie spada. Jasno wynika więc z tego, że nasz plan zawodowy powinien objąć czynności, które zajmą nie więcej jak 6 godzin. Robimy tak dlatego, iż należy uwzględnić, że zawsze wystąpią okoliczności nieprzewidziane i dodatkowe zadania, które będziemy wykonywać spontanicznie.

Co jeszcze warto robić, by efektywnie zarządzać swoim czasem?

Bardzo ważne jest by nauczyć się nie rozpraszać. W danym czasie należy skupiać się tylko na jednym zadaniu, zamiast przeskakiwać z czynności na czynność. Gdy mamy do wykonania pracę typowo biurową powinniśmy wyłączyć telewizor, telefon a najlepiej nie otwierać także przeglądarki. W skupieniu bardzo pomaga także porządek na biurku.

Ponadto warto starać się wykonywać podobne czynności w blokach. Można więc za jednym razem wykonać kilka przelewów albo wyznaczać sobie czas w tygodniu kiedy to zajmujemy się odkładaniem przedmiotów na swoje miejsce. Z kolei w sytuacjach, gdy zmuszeni jesteśmy na coś czekać na przykład w kolejce u lekarza czy jadąc komunikacją warto wykonywać drobne zadania w telefonie albo słuchać podcastów.

Jak widać, jest co najmniej kilka dobrych sposobów na to, by każdego dnia zaoszczędzić chociaż trochę dodatkowego czasu. Pomagają w tym dobre nawyki a niekiedy pomocne bywają przedmioty i urządzenia takie jak przypomnienia w kalendarzu, czy domowe gadżety ułatwiające segregację dokumentów i artykułów biurowych.

Dodaj komentarz