Jak prowadzić bardziej ekologiczne życie

Jak prowadzić bardziej ekologiczne życie

Każdy z nas może zatroszczyć się o dobro naszego środowiska poprzez wprowadzenie kilku prostych nawyków do swojego życia. Jeśli nie jest Ci obojętny los naszej planety to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na bycie bardziej eko. Co możesz zrobić, aby nasza planeta trochę odetchnęła od zanieczyszczeń i jak być bardziej eko? Podpowiadamy.

Jak być bardziej eko?

Segreguj śmieci

Swoje starania, możesz rozpocząć od segregacji śmieci. W coraz większej ilości osiedli wprowadzona została segregacja, która w pewnym stopniu wymusza na nas tę czynność. Nie każdy się jednak do tego stosuje, a Polacy dalej mają bardzo małą świadomość tego, jak dobrze segregować śmieci. Wystarczy, że jeden duży śmietnik zamienisz na kilka małych wiaderek, z którego każde będzie dedykowane innemu rodzajowi odpadów. Segreguj śmieci na papier, plastik, szkło i odpady zmieszane. Ten mały krok to dobry początek w stronę zadbania o Ziemię.

Unikaj plastiku

Plastik jest zmorą naszych czasów i nie potrafimy z niego korzystać w odpowiedni sposób. Ponad połowa z kilku milionów ton plastiku, który produkuje się na świecie, jest jednorazowa i nie podlega recyklingowi. Oznacza to, że przez następne kilkaset lat butelka wody, którą ktoś wyrzucił, będzie się rozkładać i nikt nie zrobi z niej pożytku. To straszne a nasza planeta wręcz tonie w tym surowcu. Na szczęście możesz ograniczyć jego zużycie do minimum, wprowadzając kilka prostych przyzwyczajeń do swojego życia. Na zakupy, choć z własną torbą z materiału i staraj się kupować żywność, która nie jest owinięta w plastik. Zamiast owoców w plastikowych pudełkach wybieraj te na wagę i staraj się kupować soki w kartonowych pudełkach. Dodatkowo zastąp swoją szczoteczkę z plastiku taką, która wykonana jest z bambusa. Zapomnij też o plastikowych słomkach. Jeśli musisz pić przez nie napój to wybieraj te wykonane z biodegradowalnych materiałów np. tektury.

Ogranicz jazdę samochodem

Zrób sobie kilka dni w miesiącu, w których auto zostawisz na parkingu przed domem. Latem i wiosną możesz częściej wybierać spacer lub jazdę na rowerze, a jesienią i zimą chociaż raz w tygodniu pojedź do pracy komunikacją miejską. Ograniczysz dzięki temu zanieczyszczenie powietrza, które jest szczególnie odczuwalne zimą w postaci smogu. Jeśli już musisz jechać autem to stosuj zasady eco-drivingu. Dzięki takiemu podejściu szybko zobaczysz oszczędności, a także będziesz mieć poczucie, że zrobiłeś coś dobrego dla naszej planety.

Zainwestuj w fotowoltaikę

Panele słoneczne to nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Wytwarzają one energię niezbędną do zasilania urządzeń w naszym domu, a dodatkowo nie przyczyniają się do wydzielania szkodliwego CO, które jest powodem pogłębiającego się globalnego ocieplenia. Instalacja fotowoltaiki dla swojego gospodarstwa domowego to inwestycja w przyszłość, w której korzystanie z odnawialnych źródeł energii będzie czymś normalnym.

Dodaj komentarz