Jak często myć włosy?

Jak często myć włosy?

Podstawą dbania o włosy jest ich regularne mycie. Jednak jak często powinniśmy myć głowę? W większości przypadków częstotliwość mycia włosów zależy od przyzwyczajenia. Niektórzy myją codziennie, inni co dwa dni, a trafią się i tacy co raz na tydzień. Kto z nich robi najlepiej? Oczywiście jest to kwestia indywidualna, jednak jest kilka podstawowych faktów, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Jak często myć włosy?

Zdaniem dermatologów oraz trychologów włosy nie potrzebują codziennego mycia. Raz na dwa lub trzy dni (u niektórych osób nawet co 4) w zupełności wystarczy. Zbyt częste mycie włosów może być równie szkodliwe, co za rzadkie. W przypadku codziennej pielęgnacji oczyszczającej możemy doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Za produkcję sebum, które w naturalny sposób reguluje natłuszczenie włosów, odpowiadają gruczoły łojowe. Zbyt częste mycie włosów powoduje przesuszenie skóry głowy, co w efekcie doprowadza do zwiększonej produkcji sebum. To właśnie dlatego przy codziennym myciu, włosy już po kilku godzinach stają się przetłuszczone. A co w przypadku za rzadkiego mycia głowy? Na włosach, oprócz sebum gromadzi się martwy naskórek i kurz. Oczyszczająca pielęgnacja pozwala pozbyć się tych zanieczyszczeń, które za długo pozostawione na skórze głowy mogą doprowadzić do podrażnień. 

Co ile więc myć włosy? W przypadku włosów średnio i nisko porowatych mycie głowy powinno się odbywać co 2-3 dni. W przypadku włosów wysoko porowatych lub/i kręconych głowę można myć nawet raz na tydzień. Oczywiście jeśli produkcja sebum na to pozwala. W trakcie mycia włosów warto też wykonywać masaż skóry głowy, który pobudza krążenie, wzmacnia cebulki włosowe i dotlenia skórę. Do masażu wykorzystaj opuszki palców obu dłoni. 

Czym myć włosy? 

To pytanie jest równie ważne, co nasze pierwsze. Jeśli w nawyku masz częste mycie włosów, twój wybór powinien paść na delikatny i naturalny szampon, który nie podrażni skóry głowy. Tak naprawdę najlepiej sięgać po kosmetyki z naturalnym składem, bez względu na częstotliwość mycia. Dlaczego? Silne detergenty odpowiadają za przesuszanie się skóry głowy, uczulenia oraz podrażnienia. 50 lat temu w składach szamponów ciężko było doszukać się naturalnych składników. Dziś coraz więcej marek decyduje się na roślinne składy, ale dalej trzeba uważać na silne detergenty. Dlatego zawsze zwracaj uwagę skład produktu. Pielęgnację włosów warto uzupełnić o odżywkę do każdego mycia oraz maskę  nakładaną raz w tygodniu. Tutaj wybór jest bardzo indywidulany i zależy od rodzaju twoich włosów i ich potrzeb. 

Dodaj komentarz