Co to jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Co to jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Jeśli chcesz otrzymać jakikolwiek kredyt, musisz pamiętać o tym, że niezbędna jest do tego zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależy, jaka będzie decyzja banku i czy otrzymasz kwotę, o którą wnioskowałeś. Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić? Podpowiadamy.

Co to jest zdolność kredytowa?

Za każdym razem, gdy wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę, sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa. Najprościej mówiąc, jest to potwierdzenie tego, czy poradzisz sobie ze spłatą zobowiązania, o które się ubiegasz. Każdy bank ma własne sposoby na obliczanie zdolności kredytowej. O tym, czy będzie ona wystarczająca, decyduje wiele czynników, a nad większością z nich możemy popracować. Dzięki temu zwiększysz swoją zdolność kredytową i będziesz miał większe szanse na to, że otrzymasz kredyt, który potrzebujesz np. hipoteczny.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Podczas obliczania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę przede wszystkim Twoje dochody. Im więcej zarabiasz i im mniej innych zobowiązań musisz płacić co miesiąc, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że musisz mieć też zbudowaną historię kredytową. Na sam początek możesz zrobić zakupy na raty lub wziąć mały kredyt, aby udowodnić, że jesteś rzetelnym klientem i radzisz sobie ze spłatą swoich długów. Bank z pewnością zapyta o Twoje wydatki i o to, gdzie pracujesz. Osoby z umową o pracę, które pracują w jednym miejscu, mają większe szanse na otrzymanie kredytu niż te, które pracują na umowie zlecenie, zarabiają niewiele, a do tego często zmieniają miejsce zatrudnienia.

Jeśli aktualnie spłacasz kilka kredytów i masz na głowie dużo zobowiązań, to postaraj się jak najszybciej spłacić, choć część z nich. Bank docenia klientów, który mają bogatą historię kredytową, jednak pamiętaj, że im więcej zobowiązań finansowych posiadasz, tym mniejsza staje się Twoja zdolność kredytowa. Warto więc rozważnie decydować się na kolejne zakupy na raty czy drobne kredyty gotówkowe.

Kredyt bez zdolności – czy jest możliwy?

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, czy kredyt bez zdolności kredytowej jest możliwy. Niestety szanse na otrzymanie produktu bankowego, jeśli nie mamy zdolności kredytowej, są bardzo małe, a wręcz niemożliwe. Banki bardzo dokładnie sprawdzają swoich klientów i pilnują tego, aby byli oni wiarygodni. Jeśli do tej pory nie dałeś się poznać jako rzetelny kredytobiorca, to bardzo ciężko będzie Ci się ubiegać o większy kredyt. Jeśli bardzo potrzebujesz pieniędzy, to możesz ubiegać się o nie w parabanku, tam kredyt bez zdolności jest łatwiejszy do uzyskania.

Dodaj komentarz