Wzrok powinien być przez nas pielęgnowany już od najmłodszych lat. Zdrowy narząd wzroku wpływa korzystnie na jakość oraz komfort życia. Dzieci nie wiedzą jak w skuteczny sposób dbać o oczy, dlatego z pomocą powinni zjawić się rodzice. Jak sprawić by nasze dzieci cieszyły się zdrowym wzrokiem? Okulista dla dzieci Warszawa.
Jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce do nauki?
Okazuje się, że wiele problemów ze wzrokiem pojawia się po rozpoczęciu roku szkolnego. Aby zapobiec temu możemy utworzyć odpowiednią przestrzeń, w której nasze dziecko będzie mogło odrabiać lekcje, uczyć się, a także rysować. Najważniejszym aspektem jest oświetlenie. Warto korzystać z dziennego światła, dlatego ciekawym pomysłem jest ustawienie biurka pod oknem. Dzięki temu rozwiązaniu, dziecko będzie mogło korzystać z odpowiedniego oświetlenia jak najdłużej. Należy zwrócić uwagę na sygnały od naszego dziecka. Gdy pochyla ono głowę w przód podczas czytania lub pisania może to być znak, że ma problemy np. z ostrością wzroku.
Niepokojące sygnały – jak wykryć problemy ze wzrokiem u dziecka?
Każdy rodzic powinien być wyczulony na znaki, które przekazuje dziecko. W ten sposób możemy ujrzeć pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem. Jakie przykładowe sygnały powinny nas zaniepokoić?
- Częste mruganie bądź wytrzeszczanie oczu.
- Przesadne zbliżanie się do ekranu telewizora lub komputera.
- Zbliżanie lub oddalenie książki podczas czytania.
- Trudności w nauce pisania lub czytania. Często przyczyną kłopotów z nauką może być wada wzroku dziecka.
- Bóle głowy nieznanego pochodzenia.
Kiedy powinno się udać z dzieckiem do okulisty? Okulista dla dzieci Warszawa
Pierwszą wizytę z nowonarodzonym dzieckiem powinno się odbyć już po ukończeniu przez nie 3 miesiąca życia. Badanie jest bezbolesne oraz nie wywiera negatywnego wpływu na wzrok dziecka w późniejszych latach. Dlaczego ważna jest pierwsza wizyta? Udanie się do okulisty z niemowlakiem jest bardzo ważne w jego rozwoju. Dzięki wizycie u lekarza jesteśmy w stanie wykryć poważne choroby takie jak nowotwory oka lub retinopatię wcześniaków. Kolejne badanie warto wykonać, gdy nasze dziecko będzie miało 2-3 lata. Dzięki temu możemy wykryć nadwzroczność lub coraz częściej pojawiającą się krótkowzroczność. Kolejna kontrola powinna się odbyć do 5 roku życia, by upewnić się, że dziecko nie posiada wady wzroku. Ważnym badaniem jest również to przed rozpoczęciem pierwszego roku szkolnego. Pomoże nam zniwelować ewentualne problemy w nauce, wynikające z kłopotów z widzeniem. Oczywiście jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszego dziecka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu wzroku, by ułatwić mu naukę i codzienne życie.