Szpic miniaturowy – charakterystyka rasy

Szpic miniaturowy – charakterystyka rasy

Pozostałe nazwy to Toy German Spitz, Pomeranian, Pommer lub Pommerle. Krajem patronackim są Niemcy. Wymiary psa maksymalnie 22 cm, waga zaś maksymalnie 3 kg. Według klasyfikacji FCI należą one do grupy V, sekcji 4 Numer wzorca FCI 97.

 Mówi się, że szpic miniaturowy pochodzi od psa torfowego (Torfhund) żyjącego w czasach epoki kamiennej, od canis falmiliaris palustris Ruthimeyer a także od późniejszego szpica osady palowej Pfahlbau. Szpic miniaturowy (Pomieranian) to jedna z najstarszych ras w Europie Środkowej, która przyczyniła się do powstania wielu ras.

Szpic ten należy do psów małych, która ma pięknie ubarwioną maść. Charakterystyczny jest imponujący, bujny kołnierz wokół szyi i obficie owłosiony ogon. Głowa przypomina głowę lisa, na której umieszczone są sprytne oczy. Taka sylwetka wpływa na jego zadziorny wygląd. Sylwetka psa jest zbliżona do kwadratu. Nos psiaka jest niewielki, czarnego koloru i okrągłego kształtu. W przypadku psa o maści brązowej nos jest koloru ciemnobrązowego. Kształt oczu nieco podłużny i lekko skośne. Kufa krótka i proporcjonalna do długości czaszki. Warga przylega do szczęki i żuchwy o zgryzie nożycowym. Jednak dopuszcza się także zgryz cęgowy. Policzek delikatnie zaokrąglony. Uszy niewielkiej wielkości, dość wysoko umieszczone i dość blisko siebie. O trójkątnym kształcie i spiczastych końcówkach. Zad jest dość szeroki i krótki, klatka piersiowa głęboka i wysklepiona. Łapy przednie kształtem zbliżone do łap kocich, tylne zaś umięśnione i dobrze owłosione.

Sierść szpica miniaturowego składa się z dwóch części: długiego, prostego, odstającego włosa okrywowego i króciutkiego, ale bardzo gęstego podszycia, znajdującego się na powierzchni głowy, uszu, przodzie łap zarówno tylnej jak i przedniej. Długi włos pokrywa resztę tułowia. Zarówno szyję jak i łopatki pokrywa gęsta grzywa.

Dopuszczalną barwą maści jest: czerń, brąz, biel, pomarańcz, szarość cieniowana (wilczata) oraz inne maści.

FCI dopuszcza takie maści w przypadku:

-Czarnego szpica – czarne podszycie i skóra. Na powierzchni kolor nie może mieć innej barwy niż czerń
-Brązowego szpica – jednolita ciemnobrązowa barwa
-Białego szpica – jasna niczym nie zabrudzona biel
-Pomarańczowego szpica – równy i średnionasycony kolor

Szpice pozostałych maści – wszystkie odcienie barw: barwa kremowa, kremowo – śniada, pomarańczowo – śniada, czarna podpalana, łaciata (z dominacją bieli). W przypadku łat czarnych, brązowych,  szarych lub pomarańczowych ich umieszczenie musi być równomierne na całości tułowia.

Charakter szpica miniaturowego pozwala na bezgraniczne pokochanie tego psiaka. To łagodny i towarzyski pies świetnie dogadujący się z ludźmi, z małymi dziećmi i innymi zwierzakami. Uwielbia przebywać z właścicielem, nie czują się dobrze same w domu. Potrzebują uwagi, ale też prawidłowego prowadzania. W innym przypadku psiak będzie hałasował i podejmował czynności destrukcyjne.

Pielęgnowanie psa nie będzie sprawiało problemu pod warunkiem, że właściciel przeprowadzi zabiegi regularnie. Należy wyczesywać długi włos co najmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Do czesania trzeba wyszczotkować szpica miniaturowego szczotką o sztywnym włosie. Podczas okresu linienia (jesień – zima i wiosna – lato) trzeba wykąpać psiaka przynajmniej dwa lub trzy razy w roku w celu pozbycia się martwego naskórka

Dolegliwościami psiaka może być przemieszczanie się rzepki (norma u psów małych ras), problem z tchawicą, katarakta i choroba skóry (utrata sierści)

Dodaj komentarz