Na co zwracać uwagę wybierając ośrodek narciarski?

Na co zwracać uwagę wybierając ośrodek narciarski?

Wyjeżdżając na narty lub snowboard niejednokrotnie stajemy przed wyborem miejsca wyjazdu. Postaramy się zatem pomóc gdzie wybrać się na zimowy urlop.

Ilość tras i wyciągów oraz ich rodzaj, długość tras, maksymalne przewyższenie terenu, a także czas oczekiwania w kolejce do wyciągów to tylko niektóre z informacji jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze ośrodka narciarskiego.

Na co zatem zwrócić uwagę?

Dla początkujących narciarzy i snowboardzistów
Dużo zależy od tego, jaki jest poziom naszych umiejętności narciarskich lub snowboardowych. Jeżeli dopiero zaczynamy naukę szusowania, praktycznie większość ośrodków narciarskich w Polsce posiada trasy do nauki jazdy na nartach. Są to trasy o bardzo małym nachyleniu terenu, czasami wydzielone z pośród innych tras, tak aby nie dochodziło do kolizji z lepiej jeżdżącymi narciarzami lub snowboardzistami. Do nauki jazdy nie potrzebujemy zbyt długiego stoku. Mało istotne jest także jaki wyciąg będzie obsługiwał trasę – orczykowy (najczęściej spotykany) czy np. krzesełkowy.

Dla początkujących narciarzy istotne jest aby uczyć się pod okiem osoby, która nie tylko potrafi już stosunkowo dobrze szusować, ale także będzie umiała przekazać, kilka cennych wskazówek i rad. Na pewno taką osobą będzie instruktor narciarstwa. Lekcje z instruktorem nie należą do najtańszych (z reguły jest to koszt między 60 a 80 zł za godzinę dla szkolenia jednoosobowego), Warto jednak, skorzystać chociażby z jednogodzinnego kursu. Pozwoli to nam nabyć dobre nawyki, dzięki czemu możemy uniknąć kontuzji na stoku. Jeżeli lekcje z instruktorem chcemy ograniczyć do minimum, warto pierwsze kroki, stawiać na nartach samemu. Jak już opanujemy, chociażby utrzymanie równowagi, wówczas warto udoskonalać jazdę na nartach lub snowboardzie pod okiem kompetentnej osoby.

Stoki dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy
Przede wszystkim musimy dopasować nachylenie stoku do naszych umiejętności. Najprostszym sposobem oceny trudności trasy, jest jej oznaczenie odpowiednim kolorem. Musimy wziąć pod uwagę, iż często kolor trasy odpowiada tylko przybliżonym wartościom nachylenia jakie powinien odzwierciedlać. Trasy znakowane są kolorami niebieskim, czerwonym i czarnym, przy czym kolor niebieski oznacza najłatwiejsze trasy, a czarny najtrudniejsze. Jednak mimo takiego oznaczenia, trasy koloru niebieskiego, w większości ośrodków narciarskich będą zbyt strome do nauki jazdy na nartach bądź snowboardzie. Musimy też pamiętać, iż trasy na całej długości nie są o jednakowym nachyleniu. Często też przy jednym wyciągu przebiega więcej jak jedna trasa, a im dłuższa trasa tym średnie nachylenie będzie mniejsze.

Typ wyciągów

Jednym z elementów świadczącym o jakości ośrodka są wyciąg narciarskie. Najdogodniejsze dla narciarzy i snowboardzistów są wyciągi krzesełkowe i kabinowe. Ważne jest też z jaką szybkością one wwożą klientów na górę stoku. Równie istotne jest jaka jest łączna przepustowość na danej trasie, ale także w całym ośrodku. Wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ma także szerokość tras i statystyczna powierzchnia stoku przeznaczona dla jednego narciarza.

Trasy narciarskie

Oczywiście im dłuższa trasa tym zazwyczaj lepiej. Jednak warto zwrócić uwagę, czy całą długość trasy obsługuje jeden wyciąg, czy by wjechać na górę nie trzeba będzie skorzystać z kilku wyciągów.
Wybierając ośrodek, warto również, poza aktualnymi warunkami pogodowymi i śniegowymi, sprawdzić także które trasy są oświetlone i umożliwiają szusowanie w godzinach wieczornych. Istotna jest również jakość przygotowania tras.

Koszty

Niezwykle ważną kwestią są koszty korzystania z wyciągów. Mamy zazwyczaj do wyboru dwa rodzaje karnetów – punktowe, czyli wówczas płacimy za każdy przejazd, lub też czasowe. Czasowe mogą być zarówno godzinowe, całodniowe, jak również kilkudniowe. Coraz częściej wśród karnetów czasowych spotykane są karnety godzinowe, które ważne są określoną ilość godzin w danym przedziale czasowym. W przypadku karnetów kilkudniowych, w niektórych ośrodkach jest możliwość korzystania z karnetu przez określoną liczbę dni, nie koniecznie kolejnych.

Ostatnio w Polsce nowością stały się wspólne skipassy obejmujące kilka ośrodków narciarskich. W ramach jednego karnetu można korzystać z kilku ośrodków narciarskich. Skipass-y są dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią korzystać z wielu ośrodków narciarskich.

Gastronomia, szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, możliwość dojazdu i ilość miejsc na parkingu. Na te rzeczy również warto zwracać uwagę wybierając miejsce do jazdy na nartach.

Jak wyszukać najdogodniejszy ośrodek narciarski?

W serwisachie internetowych scharakteryzowane zostały największe polskie ośrodki narciarskie. Znajduje się tam wyszukiwarka, za pomocą której można wybrać najdogodniejsze ośrodki i stoki narciarskie w Polsce odpowiadające jednemu z kilku parametrów. Wyniki można posortować wg. takich parametrów jak m. in. ilość tras i wyciągów, łączna długości tras, najdłuższa trasa, czy maksymalne przewyższenie terenu.

Dodaj komentarz