Jak wybrać kawę idealną?

Jak wybrać kawę idealną?

Poranek bez filiżanki czarnego, energetycznego napoju? To dla wielu osób nie do pomyślenia. Kawa, bo o niej mowa, jest uwielbiana pod każdą szerokością geograficzną. Pobudza, ułatwia koncentrację i świetnie smakuje. Występuje w wielu gatunkach i smakach. Dlatego jej zakup to nie lada wyzwanie. Jak wybrać idealne ziarna? Co do zaoferowania ma sklep z kawą?

Kawa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Nic nie dodaje energii tak jak poranna kawa. Jej charakterystyczny smak i aromat od lat fascynuje ludzi. Wypijana w umiarkowanych ilościach wykazuje nawet działanie prozdrowotne – neutralizuje wolne rodniki i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto, jest źródłem cennych przeciwutleniaczy. Przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie.

Jeszcze bardziej ceniony jest sposób, w jaki oddziałuje na układ nerwowy. Kawa usprawnia procesy myślowe i pobudza umysł. Ułatwia koncentrację i zwiększa pamięć krótkotrwałą. Dodaje również energii. Nic więc dziwnego, że ma miłośników na całym świecie.

Praktycznie każdy sklep z kawą oferuje szeroki wybór ziaren. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji. Warto jednak co pewien czas próbować nowych smaków. A nuż któryś z nich Cię zachwyci. Wachlarz dostępnych produktów może jednak przytłoczyć. Na co więc należy zwrócić uwagę.

  1. Gatunek kawy. Chociaż w przyrodzie występuje ponad 500 rodzajów kawowca, na masową skalę pozyskuje się jedynie dwa gatunki kawy – Arabikę i Robustę, przy czym prym wiedzie ta pierwsza. Ma bowiem bogaty smak i aromat. Na wyróżnienie zasługuje również Liberika oraz Kopi Luwak. Ta ostatnia to najdroższa kawa świata, która powstaje z ziaren wygrzebanych z odchodów luwaka – ssaka z gatunku łaszowatych.
  2. Miejsce uprawy ziaren. Za najlepszej jakości kawę uznaje się tę, która pochodzi z wysoko położonych upraw, gdzie panuje odpowiednie zacienienie i temperatura. Warunki, w jakich dojrzewają ziarna, wpływają m.in. na kwasowość kawy.
  3. Stopień palenia ziaren. To on w dużej mierze determinuje smak i aromat kawy. W wyniku jasnego palenia powstaje kawa o subtelnym smaku, naturalnej kwasowości i dużej zawartości kofeiny. Średnie palenie zmniejsza kwasowość i zawartość kofeiny. Z kolei średnio-ciemne uwydatnia posmak goryczki i zapewnia bogaty smak. Ciemne palenie natomiast pozbawia kawę kofeiny i kwasowości, jednocześnie zapewniając intensywność smaku i aromatu.

Powyższa lista nie wyczerpuje całego katalogu kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ziaren. Wskazuje jednak te najważniejsze. To podstawa pozwalająca zawęzić krąg poszukiwań, jeśli sklep z kawą oferuje szeroki wybór produktów.

Dodaj komentarz