Dbajmy o higienę zawsze i wszędzie

Dbajmy o higienę zawsze i wszędzie

Bakterie i zarazki mogą prowadzić do zachorowań na wiele groźnych chorób. Z tego też powodu bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny zarówno w domu, jak i poza nim. Podstawową regułą, której należy przestrzegać jest regularne i dokładne sprzątanie otoczenia. Nie można także zapomnieć o zachowaniu higieny w miejscach publicznych i po pobycie w takim miejscu dokładnym umyciu rąk. Wówczas zagrożenia ze strony bakterii będą znacznie zmniejszone. 

Jak zadbać o czystość w domu?

Każdy marzy o wystawnym domu oraz pięknych wnętrzach. Jednak nawet najbardziej nowoczesne mieszkanie nie prezentuje się dobrze, jeżeli jest brudne i zaniedbane. Podstawowym motywatorem utrzymania w domu czystości powinno być nasze zdrowie. Fundamentem czystego mieszkania jest jego regularne sprzątanie.

Systematyczność ma w tym przypadku naprawdę duże znacznie. Z tego powodu należy wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia mieszkania. Jednak chcąc pozbyć się wszystkich niechcianych zarazków, należy używać jak najlepszych środków czystości. Trzeba pamiętać, że nie wszystko da się wyczyścić płynem uniwersalnym lub płynem do naczyń. W tym przypadku należy zainwestować w dobre środki czystości, które skutecznie poradzą sobie z zarazkami, ale nie będą stwarzać równocześnie zagrożenia dla człowieka.

Coraz częściej zaleca się rezygnowanie z dywanów, które są idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Jeżeli jednak dywan w danym pokoju jest elementem koniecznym – należy go systematycznie czyścić. Pomieszczeniami, które wymagają wyjątkowej uwagi są kuchnia i łazienka. W przypadku tej pierwszej czystość ma szczególne znaczenie, gdyż przygotowywane są w niej posiłki. Najważniejszym aspektem w przypadku kuchni okazuje się dokładne zmywanie naczyń.

Nie można zapomnieć również o regularnym wietrzeniu mieszkania. Taki krok zapobiega rozprzestrzenianiu się pleśni i bakterii w pomieszczeniach, w których na co dzień żyjemy.

Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych?

Nie jest nowością, iż miejsca publiczne są siedliskiem wielu bakterii i zarazków. Mowa tu nie tylko o toaletach publicznych, ale także o wszystkich przedmiotach, z którymi inni ludzie mieli wcześniej kontakt. Chodzi w tym przypadku o różnego rodzaju poręcze, klamki lub przyciski.

Wyjątkową ostrożność należy zachować w okresie zwiększonej zachorowalności na różnego rodzaju choroby. Zgodnie z tym trzeba odpowiednio dbać o higienę dłoni. Zaleca się jak najczęstsze mycie rąk. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. W takim przypadku świetnie sprawdzą się różnego rodzaju mokre chusteczki lub żele antybakteryjne. Te drugie zyskały w ostatnim czasie dużą popularność i wiele osób nosi je zawsze przy sobie.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest zasłanianie dłonią ust podczas kaszlu lub kichania. Takie zachowanie zapobiegnie rozprzestrzenieniu się bakterii i zarazków. Nie można zapominać, iż niektóre choroby takie jak np. grypa, przenoszą się z osoby na osobę drogą kropelkową. Z tego powodu warto również zwrócić uwagę osobom w naszym otoczeniu, które kasłają lub kichają nie zachowując szczególnej ostrożności, gdyż mogą nas zarazić.

Dodaj komentarz