Czy tachografy zwiększają bezpieczeństwo na drogach?

Czy tachografy zwiększają bezpieczeństwo na drogach?

Obecnie w przepisach prawa dotyczących firm transportowych kładzie się wyraźny nacisk na zwiększanie bezpieczeństwa na drogach. Bardzo często zdarza się, że zmęczeni kierowcy powodują bardzo poważne wypadki, które obfitują w straty nie tylko materialne, ale również wielu ludzi traci przez to życie. Właśnie dlatego warto jest dokładnie poznać wymagany czas pracy i przerw, żeby móc bezpiecznie funkcjonować na drodze.

Sprawność psychofizyczna kierowców znacznie spada, jeśli wykonują swoją pracę dłużej niż kilka godzin, z drugiej strony pracodawcy kładą duży nacisk na to, żeby jak najbardziej efektywnie transportować takie towary.

Właśnie dlatego niektóre osoby mogą czuć się zagrożone, bo nieposłuszeństwo pracodawcy może się kończyć wydaleniem. Właśnie dlatego ustawodawcy przygotowali wiele ustaw, które mogą skutecznie zwalczać takie postępowanie. Bardzo duży nacisk kładzie się na to, żeby tachografy funkcjonowały sprawnie i dawały rzeczywiste informacje. W prawie zostały zapisane kary dla ludzi, którzy używają niedozwolonych urządzeń, sprawiających, że takie zapisy nie są rzetelne. Fałszowanie takich danych może nieść ze sobą duże korzyści ekonomiczne, jednak z drugiej strony jest bardzo niebezpieczne. Właściciele firm spedycyjnych muszą wziąć pod uwagę fakt, że robienie takich rzeczy może nieść ze sobą ogromne konsekwencje, dlatego warto o nich wcześniej pomyśleć. Za używanie urządzeń, które fałszują zapisy tachografów przewoźnikowi może nawet zostać odebrana licencja, a na pewno zostaną nałożone bardzo poważne kary finansowe.

Tachograf cyfrowy to urządzenie, do którego obsługi trzeba posiadać kartę kierowcy, która przypada indywidualnie na każdego kierowcę. Bardzo ważne jest to, żeby korzystać z takich urządzeń, które przeszły odpowiednie testy i zostały zaprojektowane przez uprawnione firmy. Co kilka lat przewoźnicy muszą je także kalibrować, oczywiście nie można robić tego typu czynności w miejscach, które nie zostały do tego upoważnione.

Za samodzielne modyfikowanie tachografów kierowcy mogą nawet trafić do więzienia, więc jak widać prawodawcy kładą ogromny nacisk na to, żeby tego typu przepisy prawa były przestrzegane. Dzięki temu na drogach jest bezpiecznie, gdyż kierowcy są wypoczęci i wykonują swoją pracę z pełną sprawnością, zachowując dobrą spostrzegawczość, wykazują się szybkim czasem reakcji. Obniżenie tych własności ludzkiego organizmu jest pierwszym krokiem do tego, żeby spowodować wypadek, który może oprócz strat materialnych, nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje na ludzkich życiach.

Dodaj komentarz