Czy można skutecznie odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Czy można skutecznie odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Czy można skutecznie odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Dyski twarde montowane w naszych komputerach stacjonarnych i przenośnych to bardzo delikatne urządzenia, w związku z czym wymagają specjalnego traktowania. Zwłaszcza że często zapisujemy na nich wrażliwe i istotne dane, których utrata może być dla nas niezmiernie dotkliwa. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nawet w przypadku dużych uszkodzeń tego elementu komputera sprawa nie jest przegrana i nie można się poddawać. Istnieją bowiem skuteczne sposoby nawet na odzyskiwanie danych z dysków western digital – można to bez problemu zlecić profesjonalnym firmom serwisowym, którym często udaje się odzyskać dane choćby z egzemplarzy nośników spalonych i zalanych wodą lub innym płynem. Oczywiście naprawy można się podjąć i we własnym zakresie, ale w związku z tym, że nie posiadamy specjalistycznych narzędzi, musimy mieć świadomość znacznego wzrostu ryzyka całkowitej utraty danych.

Odzyskiwanie danych z dysków western digital –  podstawowe zasady

Nośniki danych ulegają zarówno uszkodzeniom mechanicznym, jak i logicznym. Każda z tych rodzajów awarii może skutkować utratą informacji zapisanych na dysku. Proces ich odzyskiwania będzie możliwy tylko w sytuacji, gdy nie doszło do ponownego uruchomienia komputera – to istotna wskazówka dla wszystkich posiadaczy laptopów i PC. Odzyskanie danych może być również znacznie utrudnione albo wręcz niemożliwe, jeśli podejmą oni próbę samodzielnego naprawienia usterki, np. za pomocą darmowych programów dostępnych w internecie. To częsty błąd popełniany przez nieświadomych użytkowników.

Kategorie uszkodzeń nośników danych

Uszkodzenia dysków twardych można podzielić na trzy zasadnicze kategorie:

1. Awaria elektroniki – w tym wypadku odzyskiwanie ważnych danych polega przede wszystkim na naprawie danego elementu elektroniki. Często wystarczy po prostu wymienić kilka podzespołów lub skopiować dane ze zniszczonego nośnika na nowy. Oczywiście wszystko zależy od modelu dysku, np. odzyskiwanie danych z dysków western digital jest procesem w miarę łatwym i możliwym do przeprowadzenia w krótkim czasie.

2.Uszkodzenia mechaniczne – odzyskiwanie danych polega tutaj głównie na wymianie niesprawnego zespołu głowicy, a czasami na jego odblokowaniu. Jest to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy uszkodzeniu nie uległa powierzchnia nośnika. Należy również dodać, że w przypadku tego rodzaju uszkodzeń zazwyczaj nie udaje się skopiować wszystkich danych.

3.Uszkodzenia logiczne – odzyskiwanie danych z dysków western digital polega tutaj na podjęciu próby przywrócenia struktury logicznej nośnika poprzez wykorzystanie pozostałej struktury plików. Wyszukuje się ich sygnatury, a następnie dokładnie skanuje – w ten sposób można z powodzeniem odzyskać całkiem sporo informacji.

Dodaj komentarz