Co to jest konstrukcja stalowa?

Co to jest konstrukcja stalowa?

Co to jest konstrukcja stalowa?

Rewolucja przemysłowa dzięki stali

Przed rokiem 1856 ze stali wytwarzane były nieliczne przedmioty codziennego użytku – sztućce, broń czy narzędzia. Technologia produkcji używana wówczas była niedoskonała, a przez to na tyle kosztowna, że nie pozwalała na wprowadzenie tego stopu do powszechnego użycia.

Sytuacja zmieniała się radykalnie za sprawą Sir Henry’ego Bessemera, wynalazcy tzw. procesu konwertorowego. Choć prace Bessemera nad udoskonaleniem metody utrzymywania motywowane były potrzebami militarnymi, otrzymany rezultat odmienił na zawsze także przemysł cywilny.

Każdego dnia korzystamy z rozmaitych stalowych narzędzi, gotujemy w naczyniach ze stali i przejeżdżamy samochodami o stalowej karoserii po stalowych mostach. Materiał, który jeszcze 2 wieki temu dostępny był tylko najbogatszym, obecnie jak żaden inny wpływa na kształt naszej codzienności.

Konstrukcje stalowe – czym są?

Współcześnie konstrukcje metalowe w dużej skali są w większości wykonywane na stalowym szkielecie lub wzmacniane za pomocą stalowych zbrojeń. Są wśród nich obiekty użyteczności publicznej – chociażby lotniska, stadiony, hale widowiskowe, tory kolejowe.

Sięgnijmy po definicję – co to jest konstrukcja stalowa?

Najogólniej można powiedzieć, że określa się w ten sposób budynek, którego podstawowa struktura, w tym elementy nośne, zostały wykonane ze stali. Nazwy używa się także w odniesieniu do samego szkieletu. Stawianie budynku przy użyciu tego materiału zapewnia wiele korzyści zarówno odbiorcy, jak i wykonawcom.

Przede wszystkim w przypadku większości konstrukcji metalowych, takich jak wiaty rolnicze, garaże, czy antresole stalowe, wykorzystywaną metodą budowy jest składanie ostatecznego kształtu obiektu z elementów prefabrykowanych. Są one przystosowane do montażu na miejscu i wymagają jedynie lekkich prac wykończeniowych. Montaż takich elementów trwa znacznie krócej, niż zaczynanie od podstaw na placu budowy, pozostawiając przy tym po sobie o wiele mniej odpadów.

Stal jest jednym z najwytrzymalszych, a przy tym dostępnych cenowo materiałów konstrukcyjnych. Niedawno odkryty został nawet stop, którego wytrzymałość i twardość porównywalna jest z tytanem. Ściany budynków zbrojone stalowymi prętami są też dobrze zabezpieczone przed pożarem, jednym z najpoważniejszych zagrożeń w czasach budownictwa opartego na drewnie.

Stal bez problemu poddaje się obróbce, a usługi spawalnicze i mocowanie dodatkowych elementów znajdują się w ofercie każdej firmy, korzystającej z tego materiału. Co więcej, z perspektywy ekologicznej istotny jest fakt, że stal znakomicie nadaje się do recyklingu – w skali światowej współczynnik przetwarzania stali na nowo wynosi około 60%. Te wszystkie cechy sprawiają, że konstrukcje stalowe nie tracą na popularności, a zakres ich stosowania wciąż się poszerza.

Wykonawstwo konstrukcji stalowych

W budownictwie, jak w każdej podobnej dziedzinie opartej o założenia inżynieryjne, jakość i precyzja wykonania to wartości podstawowe. Jest to niezwykle ważne w przypadku szkieletów domów czy obiektów przemysłowych, lecz także wszędzie, gdzie od poziomu wykonania obiektu może zależeć ludzkie życie. Najtańszy wykonawca, którego słowo często nie jest poparte żadnymi referencjami, to postać, którą dla własnego bezpieczeństwa warto omijać szerokim łukiem.

Pracownia Konstrukcjewarszawa.pl to producent konstrukcji stalowych który może zaoferować klientom nie tylko konkurencyjne stawki i elastyczność w umawianiu terminów, lecz przede wszystkim pewność, że konstrukcja stalowa przez nią zrealizowana zostanie wykonana zgodnie z wszystkimi prawidłami sztuki inżynierii.

Firma posiada w swojej ofercie szeroki zakres konstrukcji – od budynków rolniczych, poprzez wiaty na samochód, aż po metalowe schody, balustrady i meble stalowe.

Rzetelne, bazujące na precyzyjnych obliczeniach wykonawstwo w żadnym wypadku nie musi być drogie. Skorzystanie z usług firmy, której działalność poparta jest bogatym doświadczeniem, z pewnością zaprocentuje w sferze komfortu użytkowników obiektu. Stal to materiał, który w rękach ekspertów stanowi esencję obecnego budownictwa.

Dodaj komentarz