Podawanie lekarstwa kotu w naszym domu

Podawanie lekarstwa kotu w naszym domu

Praktycznie każdy właściciel kota w pewnym momencie będzie musiał podawać swojemu pupilowi lekarstwo, czy to w formie tabletek, zastrzyków czy płynu. Odpowiednie przygotowanie się do tej chwili spowoduje, iż bardzo szybko i łatwo zaaplikuje się właściwe preparaty, nie wyrządzając żadnej krzywdy kotu.

Jeżeli nie istnieje nagła potrzeba wykonania zastrzyku kotu warto by dokonał tego weterynarz. Niestety w wielu przypadkach trzeba bardzo szybko działać, bądź też nie ma uzasadnionego powodu by codziennie jeździć do gabinetu. Podczas samodzielnego zastrzyku bardzo ważną kwestią jest odpowiednie trzymanie kota – chwyt musi być zdecydowany, jednakże niepowodujący cierpienia u zwierzęcia.

Tuż przed wbiciem igły należy skórę kota ściągnąć, dzięki czemu ukłucie nie będzie aż tak odczuwalne. Po całym zabiegu bardzo ważne jest nagrodzenie kota – czy to poprzez głaskanie, bądź ewentualnie podanie mu jakiegoś smakołyku. Dzięki temu uniknie się w przyszłości sytuacji, iż kot na widok strzykawki będzie zachowywał się agresywnie.

Zdecydowanie łatwiejsze jest podanie kotu w naszym domu tabletek. Wystarczy przykucnąć za zwierzęciem, złapać mu pyszczek poprzez włożenie dwóch palców w kącikach ust i położenie preparatu najgłębiej jak się da – najlepiej na samym końcu nasady języka. Potem zamyka się kotu jego pyszczek i delikatnie zaczyna się od góry do dołu gładzić jego szyję. Dzięki temu tabletka znacznie szybciej zostanie połknięta i nie będzie drażniła krtani zwierzęcia. Warto po chwili sprawdzić czy przypadkiem kot nie wykrztusił pigułki, ponieważ często zdarza się, iż po jakimś czasie dopiero ona wylatuje.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz