Podawanie lekarstwa kotu w naszym domu

Podawanie lekarstwa kotu w naszym domu

Praktycznie każdy właściciel kota w pewnym momencie będzie musiał podawać swojemu pupilowi lekarstwo, czy to w formie tabletek, zastrzyków czy płynu. Odpowiednie przygotowanie się do tej chwili spowoduje, iż bardzo szybko i łatwo zaaplikuje się właściwe preparaty, nie wyrządzając żadnej krzywdy kotu.

Jeżeli nie istnieje nagła potrzeba wykonania zastrzyku kotu warto by dokonał tego weterynarz. Niestety w wielu przypadkach trzeba bardzo szybko działać, bądź też nie ma uzasadnionego powodu by codziennie jeździć do gabinetu. Podczas samodzielnego zastrzyku bardzo ważną kwestią jest odpowiednie trzymanie kota – chwyt musi być zdecydowany, jednakże niepowodujący cierpienia u zwierzęcia.

Tuż przed wbiciem igły należy skórę kota ściągnąć, dzięki czemu ukłucie nie będzie aż tak odczuwalne. Po całym zabiegu bardzo ważne jest nagrodzenie kota – czy to poprzez głaskanie, bądź ewentualnie podanie mu jakiegoś smakołyku. Dzięki temu uniknie się w przyszłości sytuacji, iż kot na widok strzykawki będzie zachowywał się agresywnie.

Zdecydowanie łatwiejsze jest podanie kotu w naszym domu tabletek. Wystarczy przykucnąć za zwierzęciem, złapać mu pyszczek poprzez włożenie dwóch palców w kącikach ust i położenie preparatu najgłębiej jak się da – najlepiej na samym końcu nasady języka. Potem zamyka się kotu jego pyszczek i delikatnie zaczyna się od góry do dołu gładzić jego szyję. Dzięki temu tabletka znacznie szybciej zostanie połknięta i nie będzie drażniła krtani zwierzęcia. Warto po chwili sprawdzić czy przypadkiem kot nie wykrztusił pigułki, ponieważ często zdarza się, iż po jakimś czasie dopiero ona wylatuje.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.