Co się stanie, kiedy napalisz węglem w kominku?

Co się stanie, kiedy napalisz węglem w kominku?

Czy w kominku można palić węglem?

Kominki są bardzo popularnym wyborem wielu osób na sezon grzewczy. Nie dość, że pełnią funkcjonalną rolę, to na dodatek podnoszą stopień estetyki. Co prawda, stworzone zostały z myślą, żeby spalać w nich drewno, jednak w głowach wielu osób pojawia się zagwozdka: Czy dam radę napalić węglem w kominku?

Oto kilka ważnych informacji na ten temat.

Rodzaje węgla

Warto zacząć od wstępnego rozróżnienia trzech popularnych materiałów opałowych. Jest ten najbardziej popularny, którym pali się także w piecach- węgiel kamienny. Jest on najbardziej efektywny ze wszystkich odmian. Drugim jest węgiel brunatny, czyli nieco mniej efektywny odpowiednik kamiennego. Na końcu jest brykiet będący mieszanką różnych materiałów (miał węgla, drewno, trociny, kartony itd.), posiadający jednocześnie najniższy stopień efektywności podczas spalania.

Od czego zależy wybór?

Wybór kominka

Co ciekawe, producenci kominków tworzą kilka ich rodzajów o odmiennej charakterystyce. Istnieją takie, które są specjalnie zaprojektowane do tego, aby spalać w nich węgiel kamienny, jednak większość wkładów kominkowych przeznaczona jest do spalania drewna oraz brykietu, który także jest dość popularnym wyborem.

Z tego względu, zanim zaczniesz rozpalać w swoim kominku węglem kamiennym, upewnij się najpierw, że producent wyraźnie zaznaczył, że taka możliwość jest dozwolona. W innym wypadku, możesz zniszczyć swój kominek.

Zalety i wady palenia węglem

Ludzie zastanawiają się, czy można palić węglem w kominku przez jego wysoką kaloryczność, czyli wydajność opałową. To sprawia, że węgiel spala się dłużej od drewna jest bardziej efektywny, więc potrzeba go mniej, żeby skutecznie ogrzać pomieszczenie, a w związku z tym, jest to wygodniejsze i bardziej ekonomiczne. To stanowi nieodzowną zaletę opału węglowego.

Niestety, oprócz zalet, jest też kilka wad palenia węglem kamiennym w swoim kominku. Pośród nich, znajdują się m.in.:

  • Powstawanie sadzy czy innych zanieczyszczeń;
  • Tworzenie się smogu. Powinieneś pamiętać o lokalnych restrykcjach związanych z paleniem węglem;
  • Mocno negatywny wpływ na jakość powietrza, dlatego należy zadbać o odpowiednią wentylację;
  • Węgiel jest rodzajem energii nieodnawialnej, przez co jego zasoby ciągle się czerpią.

Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznego spalania i odpowiedniego zarządzania emisją zanieczyszczeń.

Na co padnie Twój wybór?

Podsumowując, przy wyborze opału do Twojego kominka, powinieneś przede wszystkim zorientować się, jakie ma on specyfikacje. Zdecydowana większość kominków dedykowana jest drewnu oraz brykietowi, jednak jeżeli posiadasz taki, w którym masz możliwość palenia węglem kamiennym, wtedy zastanów się nad całym bilansem zysków i strat (zalety, wady, opłaty, oszczędności, restrykcje). To pomoże Ci podjąć słuszną decyzję w tej sprawie.

Dodaj komentarz