Co trzeba wiedzieć o zbrojeniu fundamentów?

Co trzeba wiedzieć o zbrojeniu fundamentów?

Fundamenty pod budynku wykonuje się z betonu, który wzmacniany jest metalowymi prętami. Pozwala to stworzyć podstawę, na której można wznieść ściany. Wykonując fundamenty, trzeba przestrzegać zasad konstrukcyjnych, co pozwala osiągnąć odpowiednią trwałość.

Zbrojenie fundamentów – niezbędne wzmocnienie konstrukcji

Zbrojenie fundamentów wykonuje się przed rozpoczęciem betonowania. Istotne jest, aby wszystkie pręty zbrojeniowe były ułożone w odpowiednim kształcie. Ważne jest, żeby pręty zbrojeniowe były ze sobą związane. Zapobiega to powstawaniu różnego rodzaju przesunięciom podczas wylewania fundamentów. Rozróżnia się zbrojenie główne i montażowe. Ważne jest, aby wykorzystywana do zbrojenia stal nie była pokryta rdzą. Wszystkie pręty zbrojeniowe warto przed rozpoczęciem pracy odtłuścić, żeby zapewnić odpowiednią lepkość betonu. To pozwoli uzyskać trwałe i mocne zbrojenie, które wzmocni płytę fundamentową.

Jak bezbłędnie wykonać zbrojenie fundamentów?

Od stanu prętów w dużej mierze zależy jakość samego zbrojenia. Stal nie powinna być pokryta korozją, czego ciężko jest uniknąć. Pręty zbrojeniowe nie powinny zbyt długo leżeć pod otwartym niebem. Wszelkie tłuste plamy i ślady po substancjach bitumicznych zmniejszą przyczepność betonu. Najpierw wykonuje się belki fundamentowe. Do ich wykonania należy zastosować powiązane ze sobą pręty zbrojenia konstrukcyjnego. Takie łączenie wymaga wprawy i odpowiedniej wiedzy, ale jest możliwe do szybkiego przeprowadzenia, gdy fachowcy posiadają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt. Wszystkie elementy zbrojenia powinny być przygotowane na ławach zbrojarskich. Są to odpowiednie punkty, w których można połączyć ze sobą pręty, nadać im odpowiedni kształt lub dociąć niezbędne fragmenty.

Które miejsca wymagają dozbrojenia?

Niektóre miejsca w budynku mogą być szczególnie narażone na przeciążenie, a więc warto je dodatkowo wzmocnić. Wykorzystuje się do tego zagięte pręty, które uzupełniają podstawowe zbrojenie. Takie miejsca to narożniki oraz przestrzenie, w których ławy łączą się ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi. W narożnikach dodaje się więcej zbrojenia, żeby zniwelować brak ciągłości łat. Istotnym elementem wzmacniania zbrojenia jest także wykonywanie odpowiednich zakładek. W przypadku długich ław fundamentowych powinny one mieć długość przynajmniej 70 centymetrów.

Dlaczego trzeba wykonywać zbrojenie fundamentu?

  • Zwiększa wytrzymałość fundamentu
  • Umożliwia tworzenie większych wieńców stropowych
  • Zabezpiecza dom przed uszkodzeniami
  • Osadza budynek na gruncie w stabilny sposób

Wszystkie elementy zbrojenia fundamentu muszą być wykonane w odpowiedni sposób, który jest zgodny ze sztuką oraz wymaganiami stawianymi przez Warunki techniczne. Dobrze wykonany fundament zapewnia wysoki poziom stabilności budynku oraz utrzyma nawet wielokondygnacyjny obiekt.

Dodaj komentarz