Własna hodowla koni, a pastuch elektryczny

Własna hodowla koni, a pastuch elektryczny

Jeśli chcemy mieć własną stadninę, musimy się przygotować, że będzie to nie lada wyzwanie. Jest to przedsięwzięcie wymagające specjalistycznej wiedzy, ale też bardzo kosztowne. Warto przed podjęciem decyzji o własnej hodowli dobrze wszystko przemyśleć i przekalkulować, a także wziąć udział np. w wolontariacie w dobrze już działającej stadninie. Na pewno możemy jednak stwierdzić, że niezbędne do hodowli koni będą, stajnia czy pastwisko, a jeśli już pastwisko, to na pewno przyda się pastuch elektryczny dla koni. Jest to o tyle istotne, że konie jako zwierzęta często bardzo uparte i nieprzewidywalne, mogą potrzebować takiej formy dyscyplinowania.

Jak działa pastuch elektryczny?

Pastuch elektryczny jest płotem lub ogrodzeniem, które stawia się najczęściej wokół pastwisk zwierząt gospodarczych. Jego działanie polega na prowadzeniu impulsu elektrycznego o niezbyt dużym natężeniu przez nieizolowany drut w ogrodzeniu. Impuls elektryczny jest krótki i dostosowany w ten sposób, że nie robi zwierzętom krzywdy, ale powoduje u nich znaczny dyskomfort. Zwierzęta w dość szybkim tempie uczą się, że jeżeli dotkną w jakikolwiek sposób ogrodzenia, czekają je nieprzyjemne odczucia. Jest to znany i bezpieczny sposób dyscyplinowania zwierząt gospodarczych.

Zakładanie własnej stadniny

Ok, wiemy już, że hodowla koni wymaga wiedzy i sporych nakładów finansowych, a jak założyć własną stadninę? Otóż jak przy zakładaniu, każdego innego biznesu, najważniejszy jest dobry, rzetelny biznesplan i uzyskanie od gminy koniecznego zezwolenia na budowę stadniny. Trzeba oczywiście posiadać znacznej wielkości działkę, ponieważ konie potrzebują bardzo dużo miejsca do „wybiegania” się. Szczególnie klacze ze źrebiętami. Jeśli chcemy, by nasza stadnina miała też zajęcia z jazdy konnej, musimy rzecz jasna zadbać o wykwalifikowanych instruktorów jazdy konnej, którzy będą takie zajęcia prowadzili. Jeśli będziemy mieć u siebie konie rasowe, pozwoli to również na branie udziału w wystawach oraz wyścigach jednak wiąże się to z jeszcze większymi kosztami, poczynając od zakupu samego konia. Jak widać podjęcie decyzji o hodowli koni czy o posiadaniu stadniny musi być dogłębnie zaplanowane i przemyślane. Są to zdecydowanie duże koszty i mnóstwo często trudnej i żmudnej pracy

 

Dodaj komentarz